Ajsakos w mitologii greckiej
Ajsakos (gr. Αἴσακος, łac. Aesacus) to postać z mitologii greckiej, będąca synem króla Troi Priama oraz Arisbe, córki wieszcza Meropsa.
Matka Ajsakosa była pierwszą żoną Priama, jednak po jego narodzinach król rozwiódł się z nią i ożenił z Hekabe. Chłopiec odziedziczył po dziadku talent do jasnowidzenia, a Merops nauczył go interpretacji snów. Kiedy Hekabe, żona Priama, miała sen o płonącej żagwi, który zwiastował upadek Troi, nakazała mu zabić noworodka, którego urodziła Trojanka z królewskiego rodu.
Ajsakos zasłynął z wielkiej miłości do Asterope, córki boga rzecznego Kebrena. Po tragicznej śmierci żony, która została ukąszona przez węża, podejmował wielokrotne próby samobójcze, rzucając się do morza z klifu. Tetyda, widząc jego cierpienie, postanowiła mu pomóc i przemieniła go w nurkującego ptaka.
W innej wersji mitu Ajsakos zakochał się w nimfie Hesperii, także córce Kebrena. Gdy Hesperia, uciekając przed nim, nadepnęła na węża, zmarła, co doprowadziło Ajsakosa do rozpaczy i skoku ze skały.
W kulturze
Literatura
W dziele Apollodora, znanym jako Bibliotheca, Ajsakos jest wymieniany jako mąż Asterope. Natomiast w Metamorfozach Owidiusza, pojawia się jako mężczyzna zakochany w Hesperii.
Ilustracje
Ajsakos jest przedstawiany w różnych ilustracjach związanych z Metamorfozami Owidiusza:
- Aesacus and Hesperia, Virgil Solis, ilustracja z ok. 1551–1562
- Aesacus and Hesperia, Antonio Tempesta, XVII w.
- Aesacus and Hesperia, William Turner, ilustracja z 1819
- Aesacus and Hesperia, Johann Ulrich Kraus, ilustracja z 1690
Malarstwo
Jednym z dzieł malarskich nawiązujących do tej postaci jest The Death of the Nymph Hesperia autorstwa Jules-Élie Delaunay z 1859 roku.