Ajos Efstratios

Ajos Efstratios

Ajos Efstratios (gr. Άγιος Ευστράτιος, Ajos Efstratios) to niewielka wyspa w Grecji, usytuowana w północnej części Morza Egejskiego, oddalona o 30 km od Limnos i 80 km na północny zachód od Lesbos. Należy do zdecentralizowanej administracji Wyspy Egejskie, w regionie Wyspy Egejskie Północne, w jednostce regionalnej Limnos oraz w gminie Ajos Efstratios. W 2011 roku liczba mieszkańców wynosiła 270.

W historii wyspa była znana również pod innymi nazwami: Chrisi (Χρυσή), Alonnisos (Αλόννησος) oraz Nee (Νέαι).

Etymologia

Nazwa wyspy pochodzi od świętego Eustratiusa, który mieszkał tu w IX wieku, zanim został wygnany za sprzeciw wobec polityki ikonoklazmu prowadzonej przez Leona V Armeńskiego. Mieszkańcy wyspy twierdzą, że jego grób znajduje się na wyspie, jednak brak jest potwierdzających to dowodów.

Geografia

Ajos Efstratios to cicha i odizolowana wyspa z populacją wynoszącą około 300 osób. Panuje tu suchy klimat, z minimalnymi opadami w zimie. Większość powierzchni wyspy jest górzysta, co skutkuje niskim stopniem roślinności. Wokół wyspy znajdują się liczne łowiska ryb, co sprawia, że rybołówstwo stanowi główną działalność mieszkańców. Na Ajos Efstratios znajduje się wiele malowniczo położonych plaż, w tym Ajos Andonios, Lemonies oraz Awlakie. Wyspa jest również skomunikowana promowo z innymi wyspami oraz miastami, takimi jak Lemnos, Kimi i Kawala.

Wyspa jest dobrze widoczna z pokładów samolotów pasażerskich, które łączą Ateny z lotniskami w Alexandropolis, Stambule oraz portami lotniczymi w Rosji i Ukrainie.

Polityczna historia wyspy

W latach 30. i 50. XX wieku wyspa była miejscem zesłań więźniów politycznych. W greckiej terminologii nazywano to także obozem koncentracyjnym (στρατόπεδο συγκέντρωσης). W 1968 roku trzęsienie ziemi zniszczyło większość budynków na wyspie, a w ich miejsce powstała baza wojskowa. Mimo tego, Ajos Efstratios jest popularnym celem turystycznym dzięki swoim unikalnym, nienaruszonym przez człowieka plażom, które są rzadkością w regionie Morza Śródziemnego. W latach 70. wyspa ponownie stała się miejscem zesłań więźniów politycznych. Wśród najsłynniejszych więźniów znajdowali się Kostas Warnalis – poeta i dziennikarz, uwięziony przez reżim 4 sierpnia za reprezentowanie Grecji na Zjeździe Pisarzy ZSRR w 1935 roku, Stefanos Sarafis – dowódca największej greckiej formacji partyzanckiej ELAS z czasów II wojny światowej oraz Mikis Theodorakis, działacz społeczny, polityczny i kompozytor muzyczny.

Gry komputerowe

Mapa wyspy została wykorzystana w grze komputerowej „Arma III” z 2013 roku, stanowiąc inspirację dla fikcyjnej wyspy Stratis. W tej samej grze użyto także mapy pobliskiej wyspy Limnos, na podstawie której stworzono model fikcyjnej wyspy Altis.

Przypisy