Ajla Tomljanović (urodzona 7 maja 1993 w Zagrzebiu) to australijska tenisistka, która reprezentowała Chorwację do 2014 roku, a od stycznia 2018 jest obywatelką Australii. Jest zawodniczką praworęczną, znaną z oburęcznego bekhendu.
Kariera tenisowa
W styczniu 2009 roku zdobyła juniorowski Australian Open w grze podwójnej, wspólnie z Christiną McHale. W maju tego samego roku wygrała swój pierwszy turniej ITF w deblu, odbywający się w jej rodzinnym Zagrzebiu. W listopadzie zadebiutowała w finale turnieju ITF, gdzie przegrała z Brytyjką Naomi Broady. Rok zakończyła na 404 miejscu w rankingu WTA.
W styczniu 2010 roku, po przejściu kwalifikacji, zdobyła swój pierwszy tytuł w turnieju ITF, pokonując Johannę Larsson w finale w Plantation. W lutym zadebiutowała w Fed Cup, wygrywając swój pierwszy mecz z Neuzą Silvą.
W 2011 roku zagrała po raz pierwszy w turnieju z cyklu WTA, który odbył się w Memphis, gdzie odpadła w pierwszej rundzie. Podobnie było na turnieju w Miami. Największymi osiągnięciami Chorwatki w tym roku były druga runda turnieju WTA w Budapeszcie, zwycięstwo w turnieju ITF w Clearwater oraz wygrana w Grado.
W 2012 roku Ajla wzięła udział tylko w sześciu turniejach. Nie zdołała zakwalifikować się do Roland Garros i Wimbledonu, a jej największym sukcesem był półfinał w turnieju ITF w Mariborze.
W 2013 roku Tomljanović zyskała dziką kartę na trzy turnieje WTA Tour – w Acapulco oraz Stanford, gdzie odpadła w pierwszym meczu, oraz w Miami, gdzie dotarła do czwartej rundy. Jako kwalifikantka dotarła do pierwszej rundy Wimbledonu i drugiej rundy w Birmingham oraz US Open. W Québecu osiągnęła ćwierćfinał.
W sezonie 2014 dotarła do ćwierćfinału wielkoszlemowego Australian Open w grze podwójnej. W lutym awansowała do ćwierćfinału w Acapulco. Na French Open osiągnęła czwartą rundę, pokonując m.in. rozstawione Jelenę Wiesninę i Agnieszkę Radwańską.
Historia występów wielkoszlemowych
Legenda
- W – wygrany turniej
- F – przegrana w finale
- SF – przegrana w półfinale
- QF – przegrana w ćwierćfinale
- xR – przegrana w x rundzie
- Qx – przegrana w x rundzie kwalifikacji
- A – brak startu
- NH – turniej nie odbył się
Występy w grze pojedynczej
Występy w grze podwójnej
Występy w grze mieszanej
Finały turniejów WTA
Gra pojedyncza 5 (0–5)
Finały turniejów WTA 125
Gra pojedyncza 2 (2–0)
Finały turniejów ITF
Gra pojedyncza 14 (4–10)
Gra podwójna 4 (3–1)
Występy w igrzyskach olimpijskich
Gra pojedyncza
Gra podwójna
Finały juniorskich turniejów wielkoszlemowych
Gra podwójna (1)
Przypisy
Bibliografia
Profil na stronie WTA [online], Women’s Tennis Association [dostęp 2025-01-17] (ang.).
Profil na stronie ITF [online], International Tennis Federation [dostęp 2025-01-17] (ang.).
Profil na stronie Pucharu Billie Jean King [online], Billie Jean King Cup [dostęp 2025-01-17] (ang.).