Ajinomoto Stadium
Ajinomoto Stadium (jap. 味の素スタジアム Ajinomoto Sutajiamu) to wielofunkcyjny obiekt sportowy zlokalizowany w Chōfu, w aglomeracji Tokio, Japonia. Stadion został otwarty 10 marca 2001 roku i może pomieścić 48 013 widzów. Na jego murawie swoje mecze rozgrywają drużyny FC Tokyo oraz Tokyo Verdy.
Obiekt dysponuje dziewięciotorową, tartanową bieżnią lekkoatletyczną, jednak ze względu na fakt, że głównie służy do meczów piłkarskich, bieżnia jest zazwyczaj przykryta sztuczną murawą. Stadion otaczają dwupoziomowe trybuny, a niektóre źródła podają, że jego pojemność wynosi 49 970 widzów. Dach stadionu pokrywa około 75% miejsc dla widzów, przy czym dolne rzędy są odsłonięte. Wewnątrz znajdują się dwa duże telebimy, a oświetlenie zamontowane w dachu emituje natężenie 1500 luksów. Stadion jest własnością publiczną, a zarządza nim Tokyo Stadium Co., Ltd.
Historia
Stadion powstał na miejscu byłej amerykańskiej bazy wojskowej, w pobliżu lotniska w Chōfu. Jego otwarcie miało miejsce 10 marca 2001 roku, a inauguracyjny mecz derbowy w ramach ligi J1 League rozegrano pomiędzy drużynami FC Tokyo a Tokyo Verdy, gdzie wynik wyniósł 2:1 po dogrywce. Od tego momentu oba zespoły rozgrywają swoje mecze na tym stadionie jako gospodarze.
Wraz z głównym stadionem otwarto również mniejszy obiekt, który pomieści 3060 widzów i jest wykorzystywany m.in. do futbolu amerykańskiego, piłki nożnej oraz lacrosse. Zgodnie z umową sponsorską, od 2003 roku nosi nazwę Aminovital Field.
W trakcie piłkarskich mistrzostw świata w 2002 roku stadion był miejscem bazy treningowej dla reprezentacji Arabii Saudyjskiej.
1 marca 2003 roku, po podpisaniu pięcioletniej umowy sponsorskiej z firmą Ajinomoto, obiekt, znany wcześniej jako Tokyo Stadium (東京スタジアム), został przemianowany na Ajinomoto Stadium (味の素スタジアム). Był to pierwszy przypadek w Japonii, kiedy prawa do nazwy publicznego obiektu zostały sprzedane. Umowa ta była konsekwentnie przedłużana, a Ajinomoto pozostaje w nazwie stadionu do dziś (2021).
W 2010 roku stadion był jedną z aren turnieju finałowego piłkarskiego Pucharu Azji Wschodniej, a także gościł część spotkań kobiecego Pucharu Azji Wschodniej. W 2017 roku odbyły się na nim wszystkie mecze rundy finałowej męskiej edycji tych zawodów.
Po trzęsieniu ziemi w 2011 roku stadion służył jako tymczasowe schronienie dla osób, które zostały wysiedlone w wyniku katastrofy.
1 kwietnia 2012 roku otwarto drugi obiekt pomocniczy, który dysponuje ośmiotorową tartanową bieżnią lekkoatletyczną oraz trybunami na około 800 widzów. Od 2019 roku, zgodnie z umową sponsorską, nosi nazwę AGF Field.
W czerwcu 2013 roku stadion był gospodarzem 97. edycji lekkoatletycznych mistrzostw Japonii. Podczas 68. edycji Narodowego Festiwalu Sportowego, która miała miejsce na przełomie września i października 2013 roku, odbyły się ceremonie otwarcia i zamknięcia, zawody lekkoatletyczne oraz część meczów piłkarskich.
1 stycznia 2016 roku na stadionie odbył się finał piłkarskiego Pucharu Cesarza Japonii, w którym zmierzyły się drużyny Gamba Osaka oraz Urawa Red Diamonds (2:1).
W 2017 roku pomiędzy głównym stadionem a bocznym obiektem lekkoatletycznym zbudowano nowy kompleks sportowy, który obejmuje halę widowiskowo-sportową oraz 50-metrowy kryty basen pływacki, znany jako Musashino Forest Sports Plaza.
W 2019 roku stadion był jedną z aren Pucharu Świata w rugby, gdzie rozegrano pięć spotkań fazy grupowej (w tym mecz otwarcia), dwa ćwierćfinały oraz mecz o 3. miejsce.
Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 stadion ma być wykorzystany do rozgrywania zawodów w rugby 7, piłce nożnej oraz pięcioboju nowoczesnym.
Oprócz wielu wydarzeń sportowych, na stadionie odbywają się także różne inne imprezy, w tym koncerty.