Ajakides
Ajakides (gr: Aἰακίδης, Aίakίdēs) (urodzony około 355, zmarł w 312 p.n.e.) był królem Epiru z dynastii Ajakidów. Rządził wspólnie z kuzynem Neoptolemosem II od 325 do 317 p.n.e., a następnie samodzielnie od 313 p.n.e. aż do swojej śmierci. Był młodszym synem króla epirockich Molossów Arybbasa oraz królowej Troas.
W roku 325 p.n.e. Ajakides zyskał władzę w Epirze dzięki regentce Olimpias, która była jego siostrą stryjeczną i ciotką. Rządził razem z kuzynem Neoptolemosem II, a ich wspólne rządy trwały do roku 317 p.n.e. Wówczas Olimpias zakłóciła porządek na zachodzie, ustanowiony przez jej męża Filipa II oraz syna Aleksandra, prowadząc wojsko Molossów przeciw Macedonii i królowi Filipowi III Arridajosowi. Ajakides był jej posłuszny i wspierał ją wojskowo, mimo oporu ze strony Epirotów. Po zwycięstwie Olimpias kazała zabić Filipa III Arridajosa. W odpowiedzi Kassander, podporządkowując sobie Przymierze Epirockie i włączając do niego plemię Chaonów z północnego Epiru, ustanowił Lykiskosa jako gubernatora. Pełnił on rolę „strażnika i dowódcy” (epimelētēs kai stratēgos), zastępując króla Neoptolemosa II. Epiroci, z powodu nienawiści do Olimpias, początkowo odrzucili Ajakidesa. Jednak z czasem, z powodu ciężkich rządów macedońskich, w roku 313 p.n.e. wybaczyli mu i Ajakides mógł powrócić na tron. Kassander sprzeciwił się jednak jego powrotowi do władzy, co doprowadziło do bitwy między Filipem, bratem Kassandra, a Ajakidesem. W bitwie pod Ojniadami (miasto w Akarnanii) król Epiru został ranny i zmarł niedługo potem w roku 312 p.n.e. Epiroci wówczas powołali na tron Alketasa II, starszego brata zmarłego.
Ajakides był żonaty z Ftią II, córką Menona z Farsalos, mieszkańca miasta Farsalos (Tesalia). Miał z nią troje dzieci: znanego syna Pyrrusa, przyszłego króla Epiru, oraz dwie córki: Dejdamię i Troas.
Bibliografia
- Hammond N.G.L., Starożytna Macedonia. Początki, instytucje, dzieje, przeł. A. S. Chankowski, PIW, Warszawa 1999, ISBN 83-06-02691-8.
- Pauzaniasz, Wędrówka po Helladzie. W świątyni i w micie (I 11, 1, 3-5), przekł. i oprac. J. Niemirska-Pliszczyńska, kom. archeologiczny B. Filarska, Ossolineum & De Agostini, Wrocław 2005, s. 43–45, ISBN 83-04-04748-9.
Linki zewnętrzne
Aeacides w Te Ancient Library. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-08)].