Aiulf – Władca Swebów na Półwyspie Iberyjskim
Aiulf, znany również jako Agiwulf (data urodzin nieznana, zmarł w 457 roku), był władcą przynajmniej części swebskich terytoriów na Półwyspie Iberyjskim. Jego rządy są jednak dość niejasne, a źródła historyczne dostarczają sprzecznych informacji.
W 456 roku król wizygocki Teodoryk II, na prośbę cesarza rzymskiego, wyprawił się przeciwko królestwu Swebów. W bitwie nad rzeką Órbigo pokonał wojska Rechiara, a następnie złupił Bragę, stolicę króla. Rechiar został pojmany przez Teodoryka II, gdy próbował uciekać z Porto, a następnie został ścięty. Wizygoci w tej kampanii zasadniczo zniszczyli państwo Swebów.
Według Hydacjusza, po złupieniu Bragii i egzekucji Rechiara, Teodoryk poprowadził swoją armię na południe. W tym czasie jeden z wizygockich dowódców, Aiulf, zbuntował się i uciekł do Galicji z częścią swoich żołnierzy, mając zamiar ogłosić się samodzielnym władcą.
Z kolei Jordanes twierdzi, że Aiulf był jednym z kluczowych dostojników oraz wodzów na dworze Teodoryka. Król mianował go namiestnikiem zdobytych terytoriów w wyniku kampanii z 456 roku. Aiulf szybko zyskał poparcie Swebów, co doprowadziło do jego buntu i ogłoszenia się królem. W 457 roku Wizygoci mieli wyruszyć przeciwko buntownikowi i po serii zwycięskich walk zabić go.
Współcześni historycy uważają, że Jordanes jest mniej wiarygodny od Hydacjusza, głównie dlatego, że Hydatiusz żył na terenach Galicji w czasach, o których pisał. Jordanes natomiast mieszkał daleko na wschodzie i spisał swoje dzieło niemal sto lat po wydarzeniach, które opisuje. Dodatkowo pisał „na chwałę” Gotów, dlatego prawdopodobnie wplótł w swoją relację zdradzieckich Swebów, którzy namówili Aiulfa do buntu.
Aiulf bywa identyfikowany z postacią o imieniu Agiulf, który w 448 roku zabił przetrzymywanego przez Swebów od ośmiu lat legata cesarskiego Cenzoriusza. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne. Po śmierci Aiulfa nastał okres uzurpacji i niemal rozkładu państwa Swebów na dwie części.
Bibliografia
- Thompson Edward Arthur, Romans and Barbarians: The Decline of the Western Empire, Wydawnictwo Uniwersytetu Wisconsin, 2002
- Thompson Edward Arthur, The Conversion of the Spanish Suevi to Catholicism w: Visigothic Spain: New Approaches, edycja Edward James, Wydawnictwo Uniwersytetu Oxford, 1980