Air Launched Anti-Radiation Missile

Air Launched Anti-Radiation Missile (ALARM)

ALARM to brytyjski naddźwiękowy pocisk rakietowy klasy powietrze-ziemia, który należy do grupy broni precyzyjnego rażenia. Jego głównym celem jest niszczenie naziemnych urządzeń radarowych przeciwnika, szczególnie tych, które są częścią systemów obrony przeciwlotniczej. Pocisk ten jest naprowadzany przy użyciu pasywnego radiolokatora, który wykrywa emisję radarów wroga.

Tryby ataku

ALARM ma możliwość przeprowadzenia ataku na cel w pięciu różnych trybach – jednym bezpośrednim oraz czterema pośrednimi. W trybie bezpośrednim pocisk jest kierowany od razu do wybranego celu, a następnie automatycznie naprowadza się na źródło sygnału emitowanego przez cel. W trybach pośrednich ALARM można zaprogramować do poszukiwania emisji w określonym paśmie radiowym. Po wystrzeleniu w okolicy przewidywanej lokalizacji wrogiej stacji radarowej, pocisk wznosi się na wysokość 12 km, gdzie otwiera się mały spadochron, pozwalający mu na delikatne opadanie ku ziemi. Odbiornik promieniowania radarowego przeszukuje wszystkie lub wybrane pasma, starając się zlokalizować cel. Jeśli cel zostanie wykryty, po odrzuceniu spadochronu uruchamia się drugi stopień silnika rakietowego, który kieruje pocisk w odpowiednią stronę. W przypadku namierzenia celu, współrzędne jego lokalizacji są zapisywane w pamięci pocisku, co pozwala na dalsze działanie niezależnie od kontynuacji emisji radiowej przez cel. Sposób ataku lub poszukiwania celu może być ustalony przed startem samolotu lub wprowadzony do systemu komputerowego pocisku z pokładowych systemów maszyny przed jego odpaleniem.

Wykorzystanie

Pociski ALARM są używane przez samoloty myśliwskie Tornado GR.4, Tornado F3, Jaguar oraz wielozadaniowe Eurofighter Typhoon.

Po raz pierwszy ALARM-y zostały wykorzystane w działaniach bojowych podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku. Następnie używano ich również w operacjach NATO w trakcie wojny w Kosowie oraz inwazji na Irak w 2003 roku.

Przypisy

Bibliografia

Michał Gajzler: Pocisk przeciwradiolokacyjny ALARM. Dziennik Zbrojny, 2014-01-11. [dostęp 2021-04-15]. (pol.).

Maciej Hypś: ALARM na pustyni, czyli SEAD po brytyjsku. konflikty.pl, 2013-07-17. [dostęp 2021-04-15]. (pol.).