Aimo Johannes Lahti (ur. 28 kwietnia 1896 w Viiala, zm. 19 kwietnia 1970 w Jyväskylä) był fińskim konstruktorem broni strzeleckiej.
Życiorys
Lahti był samoukiem w dziedzinie konstrukcji broni. Po ukończeniu sześciu klas szkoły podstawowej zrezygnował z dalszej edukacji i rozpoczął pracę w fabryce zbrojeniowej. W latach 1918–1919 odbył służbę wojskową w armii fińskiej, a po powrocie do rezerwy przez krótki czas pracował w zakładach naprawczych dla kolei, jednak szybko powrócił do przemysłu zbrojeniowego. W 1922 roku stworzył swój pierwszy projekt broni. Zainspirowany niemieckim pistoletem maszynowym MP-18, zaprojektował nową konstrukcję – Suomi M-22, która z czasem została udoskonalona do wersji M-31. W latach 20. Lahti opracował także inne konstrukcje, w tym lekki karabin maszynowy M/26 oraz karabin M-27, bazujący na rosyjskim Mosinie wz. 1891.
W 1932 roku Lahti podpisał umowę z fińskim ministerstwem obrony, która regulowała podział zysków ze sprzedaży jego projektów do innych krajów. W tym samym roku oferta amerykańskiej fabryki broni doprowadziła do zmiany wcześniejszej umowy, umożliwiając produkcję broni Lahtiego na licencji w USA.
W latach 30. powstały kolejne konstrukcje Lahtiego, w tym karabin przeciwpancerny, przeciwlotniczy karabin maszynowy VKT oraz nowa wersja pistoletu maszynowego, który był eksportowany m.in. do Polski.
W 1944 roku Aimo Lahti został oskarżony przez tzw. Sojuszniczą Komisję Kontroli (Allied Control Council) o nielegalne przywłaszczenie 30 sztuk broni, które sam zaprojektował. Komisja, mimo że formalnie miała charakter międzysojuszniczy, była w rzeczywistości kontrolowana przez oficerów sowieckich, którzy dążyli do osłabienia Finlandii, uzależnienia jej od ZSRR oraz ograniczenia rozwoju przemysłu zbrojeniowego. W wyniku tych działań Lahti został pozbawiony możliwości projektowania broni i przeszedł na emeryturę, otrzymując emeryturę w stopniu generała-majora.
W życiu prywatnym Aimo Lahti był żonaty (w 1919 roku poślubił Idę) i miał syna Olava, który zginął w 1944 roku, walcząc jako pilot armii fińskiej.
Przypisy
Bibliografia
Biogram Lahtiego. veteraanienperinto.fi. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-17)].