Aimee Semple McPherson

Aimee Semple McPherson (9 października 1890 – 27 września 1944), znana także jako Siostra Aimee, była kanadyjsko-amerykańską ewangelistką działającą w latach 20. i 30. XX wieku. Jest założycielką Kościoła Poczwórnej Ewangelii, który obecnie ma 8,7 miliona wiernych na całym świecie. McPherson była prekursorką w zastosowaniu nowoczesnych środków przekazu, zwłaszcza radia.

Wczesne życie

Aimee dorastała w Armii Zbawienia, a na krótki czas stała się ateistką. Jednak jeszcze w szkole średniej nawróciła się do kościoła zielonoświątkowego. Jako misjonarka była w Chinach ze swoim mężem Robertem Semple’em, ale po jego śmierci w 1910 roku wróciła do USA. Po raz drugi wyszła za mąż i urodziła drugie dziecko, co doprowadziło ją do depresji poporodowej. Mówi się, że usłyszała wezwanie od Boga, co skłoniło ją do podjęcia pracy ewangelizacyjnej. W 1923 roku, dwa lata po tym, jak jej drugi mąż złożył pozew o rozwód, wskazując „porzucenie” jako powód, założyła własny kościół – Świątynię Anioła Pańskiego w Los Angeles oraz wyznanie Kościół Poczwórnej Ewangelii. Świątynia była jednym z cudów religijnych tamtych czasów, mogącym pomieścić 5000 wiernych. Wokół kościoła znajdowały się ogromne anteny radiowe, które transmitowały kazania Aimee na cały świat. Na dachu kościoła umieszczono wielki obrotowy krzyż, widoczny z odległości 50 mil. Aimee była znakomitą specjalistką od autopromocji – latała samolotem nad Los Angeles, zrzucając ulotki z modlitwami oraz zachęcała członków swojej orkiestry do grania hymnów na ulicach. Trębacze grali „Stars and Stripes Forever”. Aimee prowadziła nabożeństwa siedem razy w tygodniu, w tym trzykrotnie w niedzielę.

Kariera Aimee nie była wolna od kontrowersji. W 1926 roku w mediach pojawił się skandal związany z jej nagłym zniknięciem. Wiele osób z jej wspólnoty obawiało się, że mogła nie żyć, jednak Aimee pojawiła się na pustyni w Meksyku, twierdząc, że została porwana. Dodatkowo, w tym samym czasie zniknął mężczyzna, który mógł być jej kochankiem, co wzbudziło sensację w prasie. Jej reputacja nie poprawiła się również po przeprowadzce do luksusowej podmiejskiej rezydencji. Wkrótce potem po raz kolejny wyszła za mąż, a następnie się rozwiodła. Zmarła w 1944 roku.

Przypisy

Bibliografia

John Micklethwait, Adrian Wooldridge: Powrót Boga. Poznań: ZYSK I S-KA, 2011. ISBN 978-83-7506-734-7. Brak numerów stron w książce.