AIM-132 ASRAAM

AIM-132

AIM-132 — (ang. Advanced Short Range Air-to-Air Missile – zaawansowany pocisk rakietowy klasy powietrze-powietrze krótkiego zasięgu) to brytyjski kierowany pocisk rakietowy, który służy do zwalczania celów powietrznych i jest naprowadzany na podczerwień.

Historia

W latach 80. XX wieku, kraje europejskie będące członkami NATO podpisały umowę z Stanami Zjednoczonymi, w ramach której strona amerykańska miała opracować pocisk powietrze-powietrze średniego zasięgu (AIM-120 AMRAAM), mający zastąpić przestarzały AIM-7 Sparrow. Jednocześnie Wielka Brytania i Niemcy podjęły się stworzenia pocisku krótkiego zasięgu, który miałby być następcą AIM-9 Sidewinder.

W wyniku licznych opóźnień w projekcie ASRAAM, strona amerykańska podjęła decyzję o opracowaniu nowocześniejszej wersji pocisku Sidewinder, oznaczonej jako AIM-9X, który miał ten sam system naprowadzania, co planowany ASRAAM.

Na początku lat 90. Niemcy wycofały się z tego projektu, rozpoczynając wiosną 1995 własne prace nad pociskiem opartym na Sidewinderze, oznaczonym jako IRIS-T. Decyzję tę motywowano nowymi informacjami uzyskanymi po analizie radzieckich pocisków Wympieł R-73, które weszły do niemieckiego arsenału po zjednoczeniu z NRD.

Własności pocisku AIM-132 ASRAAM

W porównaniu do ówczesnych pocisków AIM-9L/M Sidewinder, AIM-132 ASRAAM charakteryzuje się nowym systemem obrazowania w podczerwieni, wykorzystującym matrycę o rozmiarach 128×128 pikseli, opracowaną przez Raytheon-Hughes. System ten jest identyczny jak w unowocześnionej wersji AIM-9X Sidewinder i oferuje wyższą efektywność, 90° kąt obserwacji oraz możliwość wyboru konkretnego celu, takiego jak kokpit czy silniki, w atakowanej maszynie. Dodatkowo, pocisk ASRAAM umożliwia wybór celu już po wystrzeleniu, co jest istotne w kontekście przenoszenia go w komorach uzbrojenia nowoczesnych myśliwców, takich jak Lockheed F-35 Lightning II.

Wersja rozwojowa ASRAAM P3I

W 1995 roku firmy Hughes oraz British Aerospace zaproponowały projekt modernizacji pocisku, oznaczony jako P3I ASRAAM. Zakładał on zwiększenie zwrotności pocisku dzięki dodaniu jednostki napędowej z wektorowaniem ciągu oraz umożliwienie przenoszenia głowicy bojowej o większej masie.

Użycie

Pierwsze zestrzelenie z użyciem pocisku miało miejsce 14 grudnia 2021 roku, kiedy brytyjski myśliwiec Eurofighter Typhoon zestrzelił niezidentyfikowany bezzałogowy aparat latający nad Syrią.

W Wielkiej Brytanii opracowano także zestaw przeciwlotniczy, wyposażony w wyrzutnię dwóch pocisków ASRAAM na pojeździe terenowym Supacat HMT, który posiada głowicę elektrooptyczną. W sierpniu 2023 roku ogłoszono, że takie zestawy zostały przekazane Ukrainie w ramach wsparcia w związku z rosyjską inwazją.

Przypisy