Ailsa Craig
Ailsa Craig (gael. Creag Ealasaid) to wyspa usytuowana na Morzu Irlandzkim, w zatoce Firth of Clyde, która należy do Szkocji.
Położenie
Wyspa powstała w wyniku wulkanicznej aktywności około 500 milionów lat temu, przyjmując wówczas swoją obecną formę. Najbliższy port, Girvan, znajduje się w dystrykcie South Ayrshire i oddalony jest o około 16 km.
Historia
Obecnie niezamieszkana Ailsa Craig stanowiła schronienie dla katolików podczas reformacji na terenach Szkocji.
Od połowy XIX wieku do połowy XX wieku wyspa była wykorzystywana do pozyskiwania granitowych głazów, które zostały użyte m.in. do budowy Katedry św. Idziego w Edynburgu. Przez długi czas Ailsa Craig była największym miejscem wydobycia granitu na kamienie curlingowe. W 1886 roku na wyspie zbudowano latarnię morską, która od 1990 roku działa w trybie automatycznym. Głuptaki stworzyły na wyspie liczne kolonie, budując setki gniazd, co przyczyniło się do nadania jej miana „krainy głuptaków”. Oprócz nich, szybko rośnie populacja maskonurów, które przylatują z okolic wyspy Glunimore oraz Wysp Owczych.
Nazewnictwo
Aktualnie powszechnie używaną nazwą jest Ailsa Craig, jednak pierwotnie pochodzi ona z języka gaelickiego i brzmi Creag Llasid.
Oprócz tej nazwy, istnieją inne formy w języku gaelickim:
- A Chreag – Skała
- Creag Alasdalr – Skała Alasadra
- Ealasaid a’ Chuain
- Alasan
- Paddy’s Milestone
Wśród lokalnych mieszkańców wyspa znana jest jako Paddy Milestone, co w przybliżeniu oznacza znak na morzu w połowie trasy (między Belfastem a Glasgow), ponieważ leżała na szlaku irlandzkich emigrantów zmierzających do Szkocji.
Wyspa Bass Rock nosi przydomek „Alisa Craig of East” (pol. Alisa Craig wschodu), jednak nie jest ona tak duża jak Ailsa Craig, zlokalizowana w zatoce Firth of Forth.
W 2011 roku wyspa Ailsa Craig została wystawiona na sprzedaż, a transakcję sfinalizowano w 2013 roku.
Przypisy
Bibliografia
1911 Encyclopedia Britannica, The Scottish Islands, Hamish Haswell-Smith, ISBN 1-84195-454-3