Aigues-Mortes

Aigues-Mortes

Aigues-Mortes to miejscowość oraz gmina położona we Francji, w regionie Oksytania, w departamencie Gard. Jej nazwa w języku polskim oznacza Martwe Wody, co jest związane z jej lokalizacją nad słonymi mokradłami delty Rodanu.

Zgodnie z danymi z 1990 roku, gmina miała populację wynoszącą 4999 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 87 osób/km². Wśród 1545 gmin regionu Langwedocji-Roussillon, Aigues-Mortes zajmowało 62. miejsce pod względem liczby ludności, a pod względem powierzchni plasowało się na 40. pozycji.

Historia miasta sięga czasów rzymskich, chociaż najstarszy znany dokument dotyczący Aigues-Mortes pochodzi z X wieku. Ludwik IX Święty, po wykupieniu okolicznych terenów od zakonu benedyktynów, w XIII wieku zmodernizował port, czyniąc go jedynym francuskim portem śródziemnomorskim w tamtym okresie. Pozostałe tereny wybrzeża należały wówczas do Królestwa Aragonii, Państwa Kościelnego oraz Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Miasto stanowiło także punkt wyjściowy dla szóstej krucjaty (1248) oraz siódmej krucjaty (1270). Z czasem Aigues-Mortes straciło na znaczeniu z powodu zamulenia wód, co uniemożliwiło korzystanie z portu. Wówczas strategiczną rolę przejęła Marsylia. Do dziś w mieście zachowały się mury i wieże miejskie z 1240 roku, z czasów Ludwika Świętego.

Bibliografia

Francuski urząd statystyczny. (fr.).

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...