Ahtamar, Akdamar
Ahtamar, znana także jako Akdamar, to jedna z największych wysp położonych w południowej części słonego Jeziora Wan, w wschodniej Turcji, w prowincji Wan.
Na wyspie znajduje się historyczny ormiański kościół Krzyża Świętego, który pochodzi z X wieku i słynie z niezwykłych fresków. Został zbudowany w miejscu dawnej rezydencji dynastii Artsrunidów. W latach 1116-1895 kościół pełnił rolę siedziby patriarchatu Ahtamar Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. W 1915 roku, w trakcie ludobójstwa Ormian, zarówno kościół, jak i przyległe zabudowania klasztorne uległy poważnym zniszczeniom. W latach pięćdziesiątych XX wieku wyspa została przekształcona w poligon wojskowy, co przyczyniło się do dalszej degradacji cennych, tysiącletnich obiektów klasztornych.
W latach 2005–2006 przeprowadzono remont tego zabytku, który został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury Turcji. Obecnie kościół pełni funkcje muzealne. W 2013 roku na terenie katedry odbył się chrzest grupy ormiańskich chłopców w wodach jeziora Wan, co było pierwszym takim wydarzeniem od czasów ludobójstwa Ormian.
== Przypisy ==