AHRLAC
AHRLAC (Advanced High-performance Reconnaissance Light AirCraft, czyli zaawansowany lekki samolot rozpoznawczy o wysokich osiągach) to prototypowy samolot zaprojektowany do walki z partyzantami oraz do celów rozpoznawczych, stworzony przez południowoafrykańską firmę AHRLAC Holdings. Wersja bojowa tego samolotu nosi nazwę Mwari.
Historia konstrukcji
AHRLAC został zaprojektowany jako przystępna cenowo maszyna (kosztująca do 10 milionów dolarów), która ma spełniać funkcje rozpoznawcze i obserwacyjne na polu walki oraz wskazywać cele (ISTAR). Paramount Group, wiodąca firma w ramach AHRLAC Holdings, planuje eksport tego samolotu i twierdzi, że wzbudził on zainteresowanie innych krajów. AHRLAC ma być alternatywą zarówno dla tradycyjnych samolotów bojowych w uboższych państwach, jak i dla dronów bojowych (UCAV) w krajach bardziej rozwiniętych. Dodatkowo, producent widzi potencjał na użycie AHRLAC-a w sektorze cywilnym.
AHRLAC został zaprezentowany publicznie w formie pełnowymiarowej makiety 27 września 2011 roku. Jego pierwszy lot miał miejsce 26 lipca 2014 roku. Od tego czasu do końca listopada 2016 roku prototyp spędził w powietrzu ponad 230 godzin. Ukończenie budowy drugiego prototypu planowane jest na początek 2017 roku, a jego nowa wersja ma być wyposażona w podwozie wciągane w locie.
W kontekście rozwoju wersji uzbrojonej, znanej jako Mwari, AHRLAC Holdings podpisał umowę z firmą Boeing, która opracuje system zarządzania misją dla samolotu oraz zajmie się jego promocją i sprzedażą na rynkach, gdzie Amerykanie mają silną pozycję. Produkcja seryjna ma być prowadzona w fabryce zlokalizowanej przy lotnisku Wonderboom, która ma zostać otwarta w 2017 roku.
Opis techniczny
AHRLAC charakteryzuje się metalową konstrukcją z elementami kompozytowymi, w układzie dwubelkowego górnopłata, z silnikiem Pratt & Whitney PT6A-66B oraz śmigłem pchającym. Skrzydło ma skos ujemny, a kabina jest zorganizowana w układzie „tandem”.
Uzbrojona wersja Mwari będzie mogła przenosić rodzime pociski przeciwpancerne Mokopa oraz ZT3 Ingwe.
Przypisy
Bibliografia
Łukasz Golowanow: AHRLAC Mwari. Tani sposób na zielone ludziki. konflikty.pl, 16 listopada 2016. [dostęp 2016-11-30].
Murdo Morrison. Powering recovery. Flight International. 8-14 November 2016. s. 36–39.
Linki zewnętrzne
Strona internetowa producenta: ahrlac.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-29)].
Nagranie z pierwszego lotu i przygotowań do niego.