Ahn Jung-hyo (urodzony 2 grudnia 1941 w Seulu, zmarł 1 lipca 2023) był południowokoreańskim powieściopisarzem oraz tłumaczem.
W 1965 roku ukończył studia z zakresu anglistyki na uniwersytecie Sogang w Seulu. Już podczas nauki pracował jako dziennikarz w anglojęzycznym dzienniku The Korea Herald, a w latach 70. pełnił funkcję jednego z naczelnych redaktorów dziennika Korea Times. Uczestniczył również w tworzeniu haseł dotyczących Korei do Encyklopedii Britannica, które były opracowywane w latach 1971-1974.
Pierwszym dziełem, które Ahn Jung-hyo przetłumaczył na język koreański, była powieść Sto lat samotności autorstwa Gabriela Garcíi Márqueza. Książka ta została wydana w Korei w 1975 roku. Od tego czasu, aż do końca lat 80., Ahn Jung-hyo przetłumaczył na koreański ponad 150 powieści oraz innych form literackich.
Debiut literacki Ahn Jung-hyo miał miejsce w 1975 roku wraz z powieścią Of War and the Metropolis, znaną również jako White War (kor. 하얀전쟁). Książka ta została przyjęta dość chłodno przez krytyków. Opowiadała o doświadczeniach autora podczas służby w południowokoreańskiej armii, w tym także w Wietnamie. Ahn przetłumaczył swoją powieść na angielski, a jej publikacja w Stanach Zjednoczonych miała miejsce w 1989 roku, kiedy to ukazała się nakładem wydawnictwa Soho Publishing pod tytułem The White Badge. W 1992 roku powieść została przeniesiona na ekran przez reżysera Chung Ji-younga, a zdjęcia do filmu kręcono w Wietnamie. Po premierze filmu, w 1993 roku książka została ponownie wydana w Korei, gdzie zyskała znacznie lepsze recenzje niż 11 lat wcześniej.
W 1992 roku Ahn Jung-hyo otrzymał nagrodę literacką im. Kim Yoo-jung. Jego twórczość była tłumaczona na języki takie jak angielski, niemiecki, japoński oraz duński, a powieść Biała wojna została również przetłumaczona na wietnamski. Obecnie trwa tłumaczenie powieści Srebrny ogier (kor. 은마는 오지 않는다) na język polski.
Powieści
Biała wojna (ang. White War, kor. 하얀전쟁) (1985/1993)
Ludzie wiosennego morza (ang. Autumn Sea People, kor. 가을바다 사람들) (1993)
Kalssam (kor. 갈쌈) (1987)
Życie dziecka z Hollywood (ang. The Life of the Hollywood Kid, kor. 헐리우드키드의 생애) (1992)
Przypisy