Ahmose, syn Ebany

Ahmose

Ahmose, syn Ebany lub Abany (urodzony w Nekheb około 1570 p.n.e.?, zmarły po 1501 p.n.e.) był egipskim admirałem oraz żołnierzem. Służył pod trzema różnymi faraonami: Ahmose I, Amenhotepem I oraz Totmesem I.

Kariera

Ahmose był potomkiem Baby, syna Ra-Inet i jego żony Ebany/Abany. Jego ojciec pełnił funkcję oficera w marynarce wojennej za czasów panowania faraona Sekenenre Tao i uczestniczył w konflikcie z Hyksosami w Delcie Nilu.

W ślady ojca poszedł sam Ahmose, gdy na tron wstąpił młodszy syn Sekenenre Tao o tym samym imieniu – Ahmose I (1550 p.n.e.). Wraz z nowym władcą brał udział w kampanii przeciwko stolicy Hyksosów – Awaris. Podczas walki służył na okręcie, który blokował kanał w Delcie Nilu. Zabił wówczas dwóch wrogów, za co otrzymał od faraona złoto oraz kilku niewolników (łącznie od trzech faraonów otrzymał złote nagrody aż siedem razy). Następnie towarzyszył Ahmose I w trzyletnim oblężeniu miasta Szaruhen w południowym Kanaanie. W późniejszych latach uczestniczył w wyprawach do Nubii, gdzie miały miejsce trzy bunty.

Po śmierci faraona Ahmose, Ahmose kontynuował służbę u jego następcy, Amenhotepa I. Ponownie brał udział w wyprawach do Nubii, za co także otrzymał złoto i niewolników. Szczytem jego kariery było objęcie stanowiska admirała (dowódcy floty), które powierzył mu syn Amenhotepa – Totmes I. W tej roli towarzyszył nowemu władcy w jego kampanii rzecznej na Nilu przeciwko Nubijczykom. Ostatecznie, wraz z Totmesem, udał się na terytorium państwa Mitanni, docierając aż nad Eufrat.

Ahmose został pochowany w rodzinnym Nekheb. Nad budową jego grobu (który zawierał zapis jego osiągnięć) czuwał jego wnuk – Paheri. W zachowanym grobowcu zapisano hieroglifami dokonania oraz nagrody, które otrzymał admirał w formie pseudo-autobiografii. To bardzo cenne źródło wiedzy o kampaniach wojennych oraz sposobie wynagradzania żołnierzy przez faraonów.

Rodzina

Wiedza na temat rodziny Ahmose jest dość obszerna, choć wzajemne powiązania pozostają nie do końca jasne. Na pewno ożenił się z Ipu, z którą miał syna Mehy’iego oraz dwie córki: Kem i Sitamon. Z tekstów zachowanych w grobowcach Ahmose i Paheri’ego wynika, że obie kobiety były żonami skryby Itruri (Atefrura), opiekuna księcia Wadżmose. Kem i Itruri doczekali się dziewięciorga dzieci: sześciu synów (w tym Paheri’ego, Iahmesa i Pamiu) oraz trzech córek (w tym Amonsat). Natomiast Sitamon i Itruri mieli syna Heri-Iri’ego (przyrodniego brata Paheri’ego), który został skrybą. Paheri i Heri-Iri umieścili swoje wywody genealogiczne oraz pełnione funkcje w grobowcu Ahmose.

Uwagi

Bibliografia

Breasted Henry James, Ancient Records of Egypt, t.2 cz.2, Chicago 2001, sekcje 1-24, 38 oraz 78.

Wolfgang W. Helck, Ahmose, Sohn der Abina, [w:] Lexikon der Ägyptologie, cz. 1, Wiesbaden 1975, s. 110–111.

Miriam Lichtheim: Ancient Egyptian Literature. Cz. 2. Oakland: 1978, s. 12.

Toby Wilkinson: Vida de los antiguos egipcios. Barcelona: 2007, s. 140–144.

Linki zewnętrzne

Biografia Ahmose (ang.) – dostęp: 30 grudnia 2015;

Grobowiec Ahmose z opisem i zdjęciami (ang.) – dostęp: 30 grudnia 2015.

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...