Ahmet Kaya

Ahmet Kaya (ur. 28 października 1957 w Malatyi, zm. 16 listopada 2000 w Paryżu) był tureckim piosenkarzem oraz poetą o kurdyjskim pochodzeniu.

== Życiorys ==

=== Młodość ===

Ahmet Kaya przyszedł na świat 28 października 1957 roku w Malatyi jako piąte i ostatnie dziecko w rodzinie. Jego matka była Turczynką, a ojciec Kurdem z Adiyaman, który przybył do Malatyi w poszukiwaniu pracy, gdzie zatrudnił się jako robotnik w fabryce tekstyliów.

Gdy Ahmet był jeszcze małym chłopcem, jego ojciec dostrzegł jego pasję do muzyki i jako prezent urodzinowy podarował mu bağlamę. W wieku dziewięciu lat Ahmet po raz pierwszy wystąpił na scenie, podczas festynu z okazji Święta Pracy, zorganizowanego przez pracowników jego ojca.

=== Kariera muzyczna ===

W latach 70. Ahmet wraz z rodziną przeniósł się do Stambułu. Tam musiał przerwać naukę w szkole, aby wspierać rodzinę finansowo. Z przyjaciółmi zaczął podróżować po całej Turcji, dając koncerty. W tym czasie zaangażował się także w działalność polityczną, będąc związanym z różnymi ruchami robotniczymi. Śmierć kolegi, który został zastrzelony podczas obchodów Święta Pracy 1 maja 1977 roku na Taksim Meydanı, miała na niego ogromny wpływ. Niebawem po tym wydarzeniu Ahmet trafił do aresztu za rozwieszanie plakatów.

Na początku lat 80. Ahmet Kaya próbował znaleźć producenta, który wydałby jego debiutancką płytę. Większość wydawnictw odrzucała jego propozycje z powodu politycznego charakteru tekstów, które krytykowały ówczesne władze Turcji. Dopiero w 1985 roku udało mu się wydać swoją pierwszą płytę pt. Ağlama Bebeğim. Niedługo później został aresztowany przez tureckie władze i postawiono mu zarzuty. W trakcie swojej kariery wielokrotnie oskarżano go o szerzenie antypaństwowej propagandy.

10 lutego 1999 roku, podczas ceremonii wręczenia nagrody Muzyka Roku, Ahmet Kaya wzbudził kontrowersje w tureckich mediach. Do tej pory pisał teksty piosenek w języku tureckim, jednak na ceremonii ogłosił, że zamierza tworzyć muzykę w języku kurdyjskim. Ta deklaracja wywołała oburzenie wśród tureckich celebrytów i publiczności, co doprowadziło do jego decyzji o emigracji z Turcji i osiedleniu się w Paryżu.

=== Wygnanie i śmierć ===

Po ucieczce do Francji turecki sąd skazał go na trzy lata i dziewięć miesięcy więzienia za szerzenie „separatystycznej propagandy”.

Ahmet Kaya zmarł w Paryżu 16 listopada 2000 roku na skutek zawału serca.

== Życie prywatne ==

Jego pierwszą żoną była Emine, z którą miał córkę Ciğdem.

Drugą żoną Ahmeta Kaya została Gülten Hayaloğlu, z którą doczekał się córki Melis.

== Dyskografia ==

Pośmiertnie:

  • Hoşçakalın Gözüm (2001)
  • Biraz da Sen Ağla (2003)
  • Kalsın Benim Davam (2005)
  • Gözlerim Bin Yaşında (2006)
  • Babaero Ahmet Kaya Yanlizim (2012)

== Przypisy ==