Ahmed Sosijewicz Chuczbarow
Ahmed Sosijewicz Chuczbarow, po rosyjsku Ахмед Сосиевич Хучбаров, urodził się w 1908 roku w aule Guli w Czeczeno-Inguszetii w Rosji, a zmarł po 17 grudnia 1955 roku w ZSRR. Był on legendarnym kaukaskim bojownikiem antysowieckim w drugiej połowie lat 40. oraz w pierwszej połowie lat 50.
W 1929 roku jego ojciec został „rozkułaczony”, co zmusiło go do ukrywania się przed aresztowaniem, a następnie do ucieczki do lasu. W 1943 roku samoloty sowieckie zbombardowały rodzinny auł A. S. Chuczbarowa, w wyniku czego zginęła część mieszkańców. W 1944 roku rozpoczęły się deportacje narodów kaukaskich do wnętrza ZSRR, które wiązały się z niszczeniem wszelkich przejawów ich życia kulturalnego. Oddziały NKWD i specjalne grupy zabijały ukrywających się górali kaukaskich, co prowadziło do powstawania licznych antysowieckich oddziałów partyzanckich. Jednym z najsłynniejszych z nich był oddział utworzony przez A. S. Chuczbarowa, który przeprowadził szereg zbrojnych akcji, w tym:
- 9 czerwca 1944 roku, jego oddział zabił 6 żołnierzy z pomocniczych oddziałów NKWD w rejonie wsi Malari,
- 6 czerwca 1946 roku, rozbił grupę specjalną NKWD w rejonie wsi Chamchi,
- w maju 1947 roku, zaatakował grupę milicyjną na terenie Gruzińskiej SRR,
- w 1948 roku, jego partyzanci wpadli w zasadzkę dużego oddziału NKWD. Udało im się jednak wyrwać z okrążenia, podczas gdy w walce zginął brat A. S. Chuczbarowa, Sołtmurad,
- podczas rajdu w górach rejonów achmetowskiego i achałchewskiego Gruzińskiej SRR, rozbili 23-osobowy oddział NKWD oraz 5-osobową grupę specjalną,
- w styczniu 1949 roku, 5-osobowa grupa dowodzona przez Ibi Ałchastowa, wydzielona z oddziału A. S. Chuczbarowa, podczas rajdu zabiła wielu tzw. aktywistów i milicjantów, jednak została zaatakowana przez specjalną grupę NKWD, co doprowadziło do śmierci wszystkich bojowników.
W sumie, w latach 1944-1953, oddział A. S. Chuczbarowa przeprowadził około 30 akcji zbrojnych przeciwko wojskom NKWD, NKGB oraz milicji, zabijając prawdopodobnie ponad 100 osób. Ahmed S. Chuczbarow zdobył przydomek „Górski Wilk”, a sam określał się jako „ludowy mściciel”. Najwyższe władze sowieckie, zaniepokojone sukcesami partyzantów, postanowiły ostatecznie rozprawić się z nimi. Po śmierci Józefa Stalina 5 marca 1953 roku, A. S. Chuczbarow ograniczył swoje działania zbrojne, mając nadzieję na zmianę polityki nowego rządu w stosunku do jego narodu. Otrzymał propozycję rozmowy z pułkownikiem Szaduri, przedstawicielem służb bezpieczeństwa. Wierząc w szczerość intencji rodaka, udał się na spotkanie. Pułkownik Szaduri zaprosił go na rozmowy z wyższymi oficerami MWD i KGB do Tbilisi. Okazało się to pułapką, a A. S. Chuczbarow został aresztowany 14 stycznia 1955 roku. W procesie, który odbył się 17 grudnia tego samego roku, został skazany na karę śmierci za działalność terrorystyczną, która została natychmiast wykonana przez rozstrzelanie.
Linki zewnętrzne
Walka zbrojna Ahmeda S. Chuczbarowa (jęz. rosyjski)
Bibliografia
Кавказские орлы, 1993