Ahmadijja

Ahmadijja

Ahmadijja (w języku arabskim: ‏أحمدية‎, trans. ʾaḥmadiyya, znana również jako ahmadija) to ruch reformatorski w islamie, który został założony przez muzułmanina Mirzę Ghulama Ahmada z Qadian (1839–1908) w Pendżabie. Ogłosił się on (na podstawie objawień, które otrzymywał od 1865 roku) mahdim oraz powtórnie przybyłym Jezusem, a później również inkarnacją Kryszny. W 1900 roku ruch ten uzyskał oficjalne uznanie ze strony władz brytyjsko-indyjskich.

Doktryna

Ahmadijja łączy elementy zarówno fundamentalistycznego, jak i konserwatywnego islamu, wprowadzając jednak więcej nowatorskich idei. Celem ruchu jest pokojowe rozpowszechnianie odrodzonych wartości wczesnego islamu, skierowanych do muzułmanów, chrześcijan, judaistów i hindusów. Ta zasada stanowi dla nich „szósty filar” islamu. Wyznawcy ahmadijja wierzą, że Jezus nie został ukrzyżowany, lecz uciekł do Indii, gdzie został pochowany w Śrinagarze w Kaszmirze. W 1974 roku islamscy uczeni w Pakistanie uznali ich za heretyków i wykluczyli z ummy. Ruch prowadzi intensywną działalność misyjną na całym świecie, jest aktywny na Zachodzie, jednak w wielu krajach muzułmańskich jest zakazany i prześladowany, zwłaszcza w rodzimym Pakistanie. Liczba wyznawców ahmadija waha się od 5 do 12 milionów.

W 2004 roku Wspólnota Muzułmańska Ahmadijja zbudowała w Londynie największy meczet w Wielkiej Brytanii.

Po śmierci założyciela ruch podzielił się na dwie grupy, chociaż formalny podział miał miejsce dopiero w 1914 roku:

  • Wspólnota Muzułmańska Ahmadijja – licząca około 10 milionów wyznawców; od 1947 roku z siedzibą w Rabwah, nieformalne centrum przeniosło się w 1984 roku do Londynu, gdzie rezyduje V kalif wspólnoty;
  • Ahmadijja z LahaurRuch na Rzecz Propagacji Islamu – z około 30 tysiącami wyznawców, znany z prowadzenia najstarszego meczetu w Berlinie przy Brienner Straße (zbudowanego w latach 1923–1925).

Członkowie ruchu

Do ruchu ahmadijja należeli m.in.:

  • Muhammad Zafrullah Khan (1893–1985) – minister spraw zagranicznych Pakistanu, przewodniczący Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz prezes Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości;
  • Abdus Salam (1926–1996) – laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za rok 1979.

Polska

W 1990 roku w Polsce powstało Stowarzyszenie Muzułmańskie Ahmadijja, które liczy około 100 członków. Pod nazwą Stowarzyszenie Muzułmańskie Ahmadiyya uzyskało ono, z dniem 23 grudnia 1990 roku, status związku wyznaniowego w Polsce na podstawie wpisu do „Rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych”. Osobą kierującą jest Prezes Stowarzyszenia – Zafar Mashhood Ahmad. Siedziba władz znajduje się przy ul. Dymnej 17, 02-411 Warszawa.

Przypisy

Bibliografia

  • Mirza Ghulam Ahmad z Qadianu, Filozofia nauk islamu, Islamabad (Wlk. Brytania) 1996.
  • P. Stawiński, Ahmadijja islam zreformowany, Częstochowa 1994.