Ahmadabad
Ahmadabad (w gudźarati અમદાવાદ, w hindi अहमदाबाद, w angielskim Ahmedabad) to historyczna stolica oraz największe miasto w Gudźaracie.
Geografia
Miasto znajduje się na współrzędnych 23°02′N 72°34′E, usytuowane nad rzeką Sabarmati, na wysokości 53 m n.p.m. W Ahmadabadzie występują trzy pory roku: letnia, monsunowa oraz zimowa, a także tropikalne cyklony.
Historia
Ahmadabad zostało założone w 1411 roku przez sułtana Ahmeda Shaha, który nadał mu imię i uczynił stolicą Sułtanatu Gudźarat. W okresie rządów brytyjskich dokonano modernizacji infrastruktury miasta. W latach 1960–1970 Ahmadabad pełnił funkcję stolicy stanu Gudźarat, jednak później siedziba rządu została przeniesiona do nowo zbudowanego Gandhinagaru. Od 2000 roku w mieście powstają nowoczesne drapacze chmur oraz wielkie centra handlowe. W 2017 roku historyczne centrum Ahmadabadu zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Gospodarka
Ahmadabad jest znaczącym ośrodkiem przemysłu bawełnianego, rzemiosła, posiada port lotniczy, stację kolejową oraz giełdę papierów wartościowych. Miasto jest także popularnym miejscem turystycznym.
Szkolnictwo wyższe
- Uniwersytet Gudźaratu (założony w 1949)
- Uniwersytet Nauki i Technologii Nirma
- Uniwersytet Otwarty im. dr. Babasaheb Ambedkara (założony w 1994)
Znani mieszkańcy
Vallabhbhai Jhaverbhai Patel – współtwórca państwa indyjskiego.
Miasta partnerskie
Kanton (Chiny)