Dhani Ahmad Prasetyo
Dhani Ahmad Prasetyo, znany również jako Ahmad Dhani oraz Dhani Manaf, urodził się 26 maja 1972 roku w Surabai. Jest indonezyjskim muzykiem rockowym, autorem tekstów oraz producentem. Określany mianem „gwiazdy rocka”, pełni rolę frontmana zespołów Dewa 19 i Ahmad Band, a także jest właścicielem i prezesem Republic Cinta Management.
Lata młodości
Dhani jest najstarszym z trojga dzieci sundajskiego dyplomaty Eddy′ego Abdula Manafa oraz Joyce Theresii Pameli Kohler. Jego dziadek, Jan Pieter Friederich Kohler, był Żydem Aszkenazyjskim, urodzonym w 1883 roku w Holenderskich Indiach Wschodnich. Brat przyrodni Dhaniego, Dadang S. Manaf, również jest muzykiem, co miało duży wpływ na rozwój jego zainteresowań muzycznych od najmłodszych lat. Jego ojciec zakupił mu keyboard w dzieciństwie oraz opłacał lekcje muzyki klasycznej, jednak Dhani szybko zafascynował się muzyką rockową, inspirowany zespołem Queen.
Kariera
Dewa 19
Talent muzyczny Dhaniego ujawniono w szkole średniej. W 1986 roku, wraz z przyjaciółmi Andrą Junaidim, Erwinem Prasetyą i Henrym Juniarso, założył zespół Dewa 19, w którym pełnił rolę wokalisty i keyboardzisty. Często opuszczał zajęcia, by spotykać się z przyjaciółmi i grać. Niedługo po założeniu zespołu, Dhani zaczął interesować się jazzem i zmienił nazwę grupy na Downbeat. Pod tym nowym szyldem zespół wygrał młodzieżowy festiwal jazzowy, a później zdobył pierwsze miejsce na Festival′90, konkursie zespołów szkolnych odbywającym się w Djarum Super Fiesta Musical. Wkrótce grupa powróciła do grania rocka, przywracając pierwotną nazwę, a w 1988 roku do zespołu dołączył nowy wokalista, Ari Lasso.
W 1991 roku Dhani przeniósł się do Dżakarty w poszukiwaniu wytwórni płytowej dla swojego zespołu. Większość wytwórni odrzuciła jego propozycję, ale jego talent został dostrzegany, co zaowocowało kontraktem z Janem Djuhaną z Team Records. W 1992 roku zespół wydał swój debiutancki album zatytułowany Dewa 19, który odniósł sukces, a największymi hitami stały się utwory „Kangen” oraz „Kita Tidak Sedang Bercinta Lagi”. Album ten był najlepiej sprzedającą się płytą w 1993 roku, a Dewa zdobyła nagrodę dla najlepszego debiutanta na Anugerah Musik Indonesia.
Dhani wziął udział w produkcji jedenastu albumów zespołu. Oprócz pierwszego albumu, były to: Format Masa Depan (1994), Terbaik Terbaik (1995), Pandawa Lima (1997), The Best of Dewa 19 (1999), Bintang Lima (2000), Cintailah Cinta (2002), Atas Nama Cinta I & II (2004), Laskar Cinta (2004), Republik Cinta (2006) oraz Kerajaan Cinta (2007). Mimo że skład zespołu kilkakrotnie się zmieniał, Dewa 19 pozostaje jednym z najpopularniejszych indonezyjskich zespołów, a Dhani jest jego niekwestionowanym liderem.
Album Terbaik Terbaik zajął 26. miejsce w rankingu 150 najlepszych indonezyjskich albumów wszech czasów według indonezyjskiego wydania magazynu „Rolling Stone”.
Zespół zdobył 6 nagród na Anugerah Musik Indonesia w 1997 roku, w tym za najlepszy album, którym została płyta Pandawa Lima. Album ten pięciokrotnie uzyskał status platynowej i sprzedano go w 800 tys. egzemplarzy. Płyta Bintang Lima przyczyniła się do ogromnej popularności zespołu, a jej utwory były emitowane w każdej stacji radiowej. Sprzedano ją w 1,7 miliona egzemplarzy, co czyni ją jednym z najlepiej sprzedających się albumów w Indonezji. Indonezyjskie wydanie magazynu „Rolling Stone” sklasyfikowało ten album na 96. miejscu w rankingu 150 najlepszych indonezyjskich albumów wszech czasów. Płyta Cintailah Cinta jeszcze przed oficjalnym wydaniem sprzedała się w 200 tys. egzemplarzy, a jej ostateczna sprzedaż wyniosła 1,04 mln egzemplarzy. W 2002 roku Dewa zdobyła trzy nagrody na Anugerah Musik Indonesia. Również album Laskar Cinta stał się bardzo popularny w Indonezji.
Kariera solowa
Po rozpadzie Dewa 19 w 2011 roku, Dhani stworzył kilka nowych zespołów. Pierwszym z nich, powstałym w kooperacji z australijską grupą Hospital The Musical, był zespół The Rock, który powstał jeszcze w czasie jego działalności w Dewie 19 (2007). Ich debiutancki album, Master Mister Ahmad Dhani I, sprzedano w 150 tys. egzemplarzy, a najpopularniejszymi utworami z tej płyty były „Kamu Kamulah Surgaku” oraz „Munajat Cinta”. Kolejny zespół nosił nazwę TRIAD (skrót od The Rock Indonesia Ahmad Dhani), a ich pierwszy album o tej samej nazwie sprzedał się w 500 tys. egzemplarzy. Dhani utworzył także zespół Mahadewa, który miał być kontynuacją Dewy 19.
Kariera pozamuzyczna
W 2012 roku Dhani był jurorem indonezyjskiej wersji „Idola”, a w 2013 roku w programie X Factor.
Życie prywatne
W 1994 roku poślubił Maię Estianty, z którą ma troje dzieci: Ahmada Al Gazaliego, El Jalaluddina Rumiego oraz Ahmada Abdula Qodira Jaelaniego. W 2006 roku Estianty złożyła pozew o rozwód, a 23 września 2008 roku ich małżeństwo się zakończyło.
W sierpniu 2013 roku Dhani ogłosił, że związek z Mulan Jameelą zaowocował narodzinami córki o imieniu Saafeya.
Problemy prawne
1 marca 2011 roku Dhani został oskarżony o pobicie.
8 września 2013 roku jego 13-letni syn, Ahmad Abdul Qodir Jaelani, znany jako AQJ, spowodował wypadek samochodowy na płatnej drodze w pobliżu Dżakarty, w wyniku którego zginęło 6 osób, a AQJ odniósł poważne obrażenia. Według rzecznika policji, Dhani świadomie pozwolił synowi prowadzić samochód. Groziło mu do 6 lat więzienia oraz grzywna w wysokości 12 milionów rupii, ale ostatecznie nie został ukarany. Z kolei synowi muzyka grozi 3 lata pozbawienia wolności oraz grzywna w wysokości 12 milionów rupii.
Przypisy
Bibliografia
Profil – Ahmad Dhani. kapanlagi.com. [dostęp 2013-12-29]. (indonez.).
Agung Budi Santoso: Perbandingan Wajah Ahmad Dhani Terkini dan 10 Tahun Silam. tribunnews.com, 2013-05-26. [dostęp 2013-12-29]. (indonez.).
Literatura dodatkowa
Agus Wahyudi: Makrifat Cinta Ahmad Dhani. Yogyakarta: Penerbit NARASI, 2010. ISBN 978-979-168-210-7. (indonez.). Brak numerów stron w książce.
Linki zewnętrzne
Strona oficjalna (indonez.)
Ahmad Dhani w bazie IMDb (ang.)