Ahlbeck (znane również jako Seebad Ahlbeck) to część gminy Heringsdorf w Niemczech, położona w regionie Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Vorpommern-Greifswald, na wyspie Uznam.
Do 1 stycznia 2005 roku Ahlbeck funkcjonowało jako samodzielna gmina, kiedy to połączono trzy cesarskie uzdrowiska w jedną gminę o nazwie Heringsdorf.
Na koniec 2004 roku gmina liczyła 3438 mieszkańców.
Historia
Pierwszymi osadnikami w rejonie kąpieliska morskiego Ahlbeck byli rybacy i młynarze, którzy przybyli tutaj ze Stargader Heide w 1699 roku. W tym samym roku uzyskali zezwolenie na budowę młyna oraz spichlerza zbożowego. W połowie XVIII wieku tereny te znajdowały się pod zarządem króla Fryderyka II Wielkiego, który przyciągnął nowych osadników, a Ahlbeck składał się wówczas z siedmiu gospodarstw. W połowie XIX wieku do miejscowości przybyli kolejni osadnicy, w tym nauczyciel i kantor Johann Koch. W 1852 roku Ahlbeck stał się miejscem pierwszych urlopowiczów. Johann Koch założył tam koło śpiewaków pieśni kościelnych oraz Komitet do pokrzepienia ewangelickiego domu Bożego, co doprowadziło do organizowania zbiórek na budowę własnego kościoła. W lipcu 1894 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę kościoła w Ahlbecku. W kolejnych latach osada rozwijała się, a w 1908 roku uzyskała status gminy pod nazwą Seebad Ahlbeck (Kąpielisko Ahlbeck). Po przemianach politycznych po 1991 roku nastąpiła znaczna przebudowa urbanistyczna i modernizacja miejscowości. 1 stycznia 2005 roku połączono trzy cesarskie uzdrowiska na wyspie Uznam: Seebad Heringsdorf, Seebad Ahlbeck oraz Seeheilbad Bansin, tworząc jedną gminę o nazwie Ostseebad Heringsdorf.
Zabytki
Molo
Molo w Ahlbecku, które zostało wybudowane w 1899 roku, ma długość 280 metrów i prowadzi w głąb morza. W 1993 roku przeszło renowację w nowoczesnym stylu architektonicznym. Molo to, jako jedno z niewielu w wschodniej części Bałtyku, w 1970 roku zostało uznane za zabytek. Na placu przed wejściem na molo znajduje się secesyjny zegar szafkowy, ozdobiony girlandami, który został ufundowany przez kuracjuszy w 1911 roku. W 1991 roku reżyser Vicco von Bülow nakręcił na molo kilka scen do swojego filmu Pappa ante Portas, inspirowanego wspomnieniami z dzieciństwa. Plaża oraz molo w Ahlbecku są odwiedzane przez turystów przez cały rok, a od 1995 roku w dniu świętego Walentego odbywają się tam tradycyjne „kąpiele morsów”, w których bierze udział około 200 osób.
Pomniki
W 1954 roku w parku przy ulicy Lindenstraße wzniesiono pomnik ku czci ofiar faszyzmu, wśród których znajdowało się 15 mieszkańców Ahlbecku.
Architektura
Ahlbeck charakteryzuje się licznymi budynkami w stylu klasycznym, typowymi dla nadmorskich kąpielisk. Większość z tych budynków znajduje się wzdłuż nadmorskiej promenady, na ulicy Dünenstraße. W architekturze dominuje biel, na tle której pojawiają się różnobarwne akcenty, głównie w odcieniach beżu i błękitu. Typowe dla tego stylu są prostokątne okna oraz strzeliste wieżyczki na szczytach budynków.
Jednym z kluczowych obiektów w stylu uzdrowiskowym jest hotel „Das Ahlbeck”, który przez lata gościł wiele znakomitych osobistości, w tym cesarza Austrii Franciszka Józefa I, Luisę Ebert, niemieckiego polityka Gustava Bauera, aktora Theo Lingena oraz królową Szwecji Sylwię Sommerlath, która odwiedziła go w 2006 roku.
Termy Bałtyckie
Termy składają się z sześciu basenów, z czego trzy są napełnione lokalną jodo-solanką, w której temperatura wody wynosi 30-34 °C. Od 1996 roku w pobliżu term znajduje się wieża widokowa z czterema stalowymi platformami, z czego trzy to platformy widokowe, a na czwartej umieszczono antenę radiową.
Przygraniczne targowisko handlowe
Około 2,5 kilometra od centrum Ahlbecku, tuż przy granicy z Polską, znajduje się małe targowisko handlowe, składające się z kilkunastu kioskówi stoisk. W sąsiedztwie targowiska usytuowany jest przystanek kolejowy Ahlbeck Grenze.
Dom Dziecka Cesarza Wilhelma
W latach 1912-1913 zbudowano kompleks budynków ufundowany przez cesarza Wilhelma II Hohenzollerna, który mieścił dom dziecka. W czasie II wojny światowej pełnił rolę miejsca wypoczynkowego dla dzieci oraz rodziców pracujących w berlińskich zakładach przemysłowych. Od 1949 roku kompleks był wykorzystywany przez radzieckie siły zbrojne stacjonujące w Niemczech. Następnie, do 1989 roku, działał jako ośrodek dla pionierów NRD. Od 1993 roku jest to młodzieżowy letniskowy ośrodek sportowy w Ahlbecku.
Komunikacja
Ahlbeck położone jest przy drodze krajowej nr 111. W miejscowości znajdują się stacja kolejowa Seebad Ahlbeck oraz dworzec autobusowy. Połączenia kolejowe są obsługiwane przez kolej UBB, a wcześniej połączenia autobusowe były realizowane przez firmę Ostseebus, która została przejęta przez UBB. W latach 2006-2015 przez Ahlbeck kursowała Linia Europejska – nr 290/291, łącząca Świnoujście z trzema cesarskimi uzdrowiskami na niemieckiej części wyspy Uznam.
Edukacja
W Ahlbecku znajduje się szkoła regionalna (Die Regionale Schule im Seebad Ahlbeck), która kształci uczniów do 9 klasy „dojrzałości zawodowej” oraz do 10 klasy „środkowej dojrzałości”. W roku szkolnym 2006/2007 w szkole uczyło się 222 uczniów w 11 klasach. Zatrudnionych było 20 nauczycieli, a także sekretarka i dozorca.
Sport
HSV Insel Usedom – sekcja piłki ręcznej, która w latach 2004-2006 występowała w I lidze.
SV Eintracht Ahlbeck 48 – związek sportowy, w którym uprawiane są siatkówka, piłka nożna, kręgle oraz gimnastyka damska.
Galeria – pensjonaty w Ahlbeck