Ahenobarbus

Ahenobarbus

Ahenobarbus (łac. ahenus – miedziany oraz barba – broda; Miedzianobrody) to przydomek jednej z dwóch głównych linii rzymskiego rodu plebejskiego Domicjuszów.

Zgodnie z legendą, Dioskurowie ogłosili protoplaści rodu, Lucjuszowi Domicjuszowi, zwycięstwo Rzymian nad Latynami w 496 r. p.n.e. nad jeziorem Regillus. Aby potwierdzić prawdziwość swoich słów, uderzyli w jego czarną brodę i włosy, które natychmiast przekształciły się w rude.

Sprawdź drzewo genealogiczne Domicjuszy Ahenobarbów.

Osoby z rodu Domicjuszy Ahenobarbów

  • Gnejusz Domicjusz Ahenobarbus k. 192
  • Gnejusz Domicjusz Ahenobarbus k. 162
  • Gnejusz Domicjusz Ahenobarbus k. 122
  • Gnejusz Domicjusz Ahenobarbus k. 96
  • Lucjusz Domicjusz Ahenobarbus k. 94
  • Gnejusz Domicjusz Ahenobarbus zm. 82
  • Lucjusz Domicjusz Ahenobarbus k. 54
  • Gnejusz Domicjusz Ahenobarbus konsul w 32 p.n.e.
  • Lucjusz Domicjusz Ahenobarbus konsul w 16 p.n.e.
  • Gnejusz Domicjusz Ahenobarbus konsul w 32 n.e.

Domicja

  • Domicja Lepida
  • Neron

Gnejusz Domicjusz Ahenobarbus k. 192

Gnaeus Domitius Ahenobarbus był politykiem rzymskim; pełnił funkcję edyla plebejskiego w 196 r. p.n.e., zbudował świątynię Fauna na wyspie na Tybrze, która została otwarta w czasie jego pretury w 194 r. p.n.e. Został konsulem w 192 r. p.n.e. Wysłany przeciwko celtyckiemu plemieniu Bojów, początkowo poniósł porażkę, jednak pozostał w ich kraju na kolejny rok i ostatecznie ich pokonał. W 190 r. p.n.e. był legatem w wojnie przeciwko Antiochowi Wielkiemu.

Gnejusz Domicjusz Ahenobarbus k. 162

Gnaeus Domitius Ahenobarbus, syn konsula z 192 r. p.n.e., w 172 r. p.n.e. jako młody mężczyzna został wybrany na pontifeksa. W 169 r. p.n.e. wysłano go jako jednego z trzech komisarzy do Macedonii. Ponownie w 167 r. p.n.e. został jednym z dziesięciu komisarzy odpowiedzialnych za uregulowanie spraw w Macedonii. W 162 r. p.n.e., gdy konsulowie zrezygnowali z powodu błędów w auspicjach przy wyborach, został wybrany konsulem zastępczym wraz z Korneliuszem Lentulusem.

Gnejusz Domicjusz Ahenobarbus k. 122

Gnaeus Domitius Ahenobarbus był konsulem w 122 r. p.n.e. oraz cenzorem w 115 r. p.n.e. Jako prokonsul pokonał galickie plemiona Arwernów i Allobrogów, zdobywając prawo do tryumfu. Był również budowniczym drogi via Domitia oraz fundatorem kolonii rzymskiej w Narbo (dzisiejsze Narbonne), która od 118 roku stała się stolicą rzymskiej prowincji Galli Narbońskiej (Gallia Narbonensis).

Gnejusz Domicjusz Ahenobarbus k. 96

Gnaeus Domitius Ahenobarbus, syn konsula z 122 r. p.n.e., był rzymskim politykiem. Pełnił funkcję trybuna ludowego w 104 r. p.n.e.; od 103 r. p.n.e. był najwyższym kapłanem (pontifex maximus); a w 96 r. p.n.e. został konsulem oraz cenzorem w 92 r. p.n.e.

Lucjusz Domicjusz Ahenobarbus k. 94

Lucius Domitius Ahenobarbus, syn konsula z 122 r. p.n.e., był rzymskim politykiem. Pełnił funkcję kwestor w 66 r. p.n.e.; został pretorem w 58 r. p.n.e., a w 94 r. p.n.e. został konsulem.

Gnejusz Domicjusz Ahenobarbus zm. 82

Gnaeus Domitius Ahenobarbus, syn konsula z 96 r. p.n.e., był politykiem rzymskim. Poślubił Kornelię, córkę Cynny, konsula z 87 r. p.n.e. W czasie wojny domowej pomiędzy zwolennikami Mariusza i Cynny a Sullą stanął po stronie Mariusza. Po tym, jak Sulla odzyskał pełnię władzy w Rzymie, Ahenobarbus został proskrybowany i uciekł do prowincji Afryka. Tam dołączyło do niego wielu zwolenników Mariusza, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji. Dzięki wsparciu króla Numidii, Hiarbasa, zebrał armię. Jednak w 81 r. p.n.e. został pokonany w pobliżu Utyki przez wojska pod dowództwem Pompejusza, które Sulla wysłał przeciwko niemu. Według niektórych źródeł zginął w trakcie szturmu na jego oboz, a według innych został stracony po bitwie na rozkaz Pompejusza.

Lucjusz Domicjusz Ahenobarbus k. 54

Lucius Domitius Ahenobarbus, syn konsula z 96 r. p.n.e., był rzymskim politykiem. Pełnił funkcję kwestora w 66 r. p.n.e.; był pretorem w 58 r. p.n.e. (razem z Publiuszem Nigidiuszem Figulusem, Gajuszem Memmiuszem i Publiuszem Korneliuszem Lentullusem); a w 54 r. p.n.e. został konsulem oraz pełnił rolę pontifexa. Był przyjacielem Cycerona oraz politycznym zwolennikiem Pompejusza, a zarazem zagorzałym przeciwnikiem Cezara. Wziął udział w bitwie pod Farsalos po stronie Pompejusza. Żonaty z Porcją, siostrą Katona Utyceńskiego. Zmarł w 48 r. p.n.e.