Ahaswer (Autoportret)
Obraz olejny pt. Ahaswer (Autoportret) został namalowany przez Maurycego Gottlieba w 1876 roku i obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Dzieło jest sygnowane i datowane w lewym dolnym rogu: M Gottlieb, 1876.
Historia obrazu
W 1879 roku obraz został zaprezentowany w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Następnie zakupił go Aleksander Krywult, który w 1883 roku ofiarował go krakowskiemu Muzeum Narodowemu. Obraz nosi numer inwentarzowy MNK II-a-6 i jest eksponowany w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach (Sala Siemiradzkiego).
Opis obrazu
Wyraz twarzy pełen smutku oraz żałobna czerń szaty sugerują, że artysta w swoim autoportrecie ukazał siebie jako nieszczęśliwego Ahaswera – Żyda Wiecznego Tułacza. Złoty diadem, który błyszczy na ciemnych włosach, symbolizuje władzę i bogactwo, co sugeruje, że Gottlieb nadano rysy biblijnemu królowi perskiemu Aswerusowi. Autoportret miał za zadanie być przede wszystkim „portretem duszy” Gottlieba, który analizował swoją psychikę w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o istotę ludzkiej egzystencji.
Ciemne, stonowane kolory, subtelne efekty błyszczącego diademu oraz kolczyka, silne efekty światłocieniowe, a także kostium o historyzującym charakterze oraz atmosfera tajemniczości i skupienia, nawiązują do twórczości Rembrandta, którego dzieła Gottlieb podziwiał podczas swojego pobytu w Monachium, w zbiorach tamtejszej Pinakoteki.