Aharon Kacir, znany również jako Aharon Katzir, Aharon Kacir-Kaczalski oraz Aharon Katchalski-Katzir (hebr. אהרן קציר), urodził się 15 września 1914 roku w Łodzi, a zmarł 30 maja 1972 roku w Lod. Był izraelskim elektrochemikiem, pionierem w dziedzinie badań nad elektrochemią biopolimerów, profesorem na Uniwersytecie Hebrajskim i laureatem Nagrody Izraela w 1961 roku. Zginął w wyniku zamachu terrorystycznego. Na jego cześć nazwano jeden z kraterów na Księżycu.
Życiorys
Aharon Kacir przyszedł na świat w rodzinie Jehudy i Celli Kaczalskich w Łodzi, gdzie rodzina mieszkała do 1916 roku. Następnie przenieśli się do Kijowa, gdzie w tym samym roku urodził się jego brat Efraim Kacir, który później został prezydentem Izraela. Jednak rodzina szybko postanowiła wrócić do Łodzi, uznając, że życie tam jest bezpieczniejsze niż w rewolucyjnej Ukrainie. W latach 20. XX wieku Kaczalscy osiedlili się w Palestynie, a Aharon ukończył Gimnazjum Hebrajskie w Jerozolimie. W 1932 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Hebrajskim oraz dołączył do Hagany. W 1948 roku, na zaproszenie Chaima Weizmana, zaczął pracę w Instytucie Naukowym Weizmana jako szef Departamentu Badań Polimerów. W 1952 roku uzyskał tytuł profesora chemii fizycznej na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, gdzie prowadził nowatorskie badania nad elektrochemią biopolimerów, zmieniając swoje nazwisko na Katzir. W 1961 roku otrzymał Nagrodę Izraela w dziedzinie nauk przyrodniczych, a w latach 1962–1968 pełnił funkcję prezesa Izraelskiej Akademii Nauk.
Był rozważany przez premier Izraela, Goldę Meir, jako kandydat na prezydenta Izraela.
W 2005 roku w plebiscycie na Izraelczyka wszech czasów zajął 177. miejsce w rankingu Ynet na 200 największych Izraelczyków.
Zginął na lotnisku Lod w wyniku zamachu terrorystycznego (znanego jako masakra na lotnisku w Lod), zorganizowanego przez Japońską Armię Czerwoną, której celem było wprowadzenie komunizmu w Japonii. W tym tragiczny wydarzeniu zginęło 26 osób, a 80 zostało rannych.
Upamiętnienie
Po śmierci Kacira w Izraelu wydano znaczek pocztowy na jego cześć.
Jeden z kraterów na Księżycu został nazwany Katchalsky, aby upamiętnić Aharona Kacira.
Przypisy