Aguti środkowoamerykański
Aguti środkowoamerykański (Dasyprocta punctata) to gatunek gryzonia należący do rodziny agutiowatych. Zgodnie z danymi zawartymi w Mammal Species of the World, jego zasięg obejmuje tereny od stanu Chiapas oraz półwyspu Jukatan w południowej części Meksyku po południową Boliwię, północną Argentynę oraz południowo-wschodnią Brazylię. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) zauważa, że zwierzę to występuje również w Mezoameryce oraz Ameryce Południowej w rozdzielonych populacjach. Zasięg jego występowania na północy obejmuje obszary od stanu Chiapas i półwyspu Jukatan w Meksyku, a na południu obejmuje północny Ekwador, Kolumbię, zachodnią Wenezuelę – w regionie górskim Serranía de Perijá oraz na zachodnich zboczach Sierra Nevada de Mérida. W kierunku południowym zasięg ten sięga wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego w Kolumbii i Ekwadorze, a na wschodnich zboczach Andów do rzeki Saráre w Wenezueli. IUCN podaje również dwa różne graniczne poziomy wysokości, na których gatunek ten występuje – do 1600 m n.p.m. lub do 2400 m n.p.m. Oba źródła zgadzają się, że gatunek ten został również wprowadzony do zachodniej i wschodniej części Kuby oraz na Kajmanach.
Systematyka
W ramach gatunku wyodrębniono kilkanaście podgatunków:
- D. p. bellula Kellogg, 1946
- D. p. boliviae Thomas, 1917
- D. p. callida Bangs, 1901
- D. p. chiapensis Goldman, 1913
- D. p. chocoensis Allen, 1915
- D. p. columbiana Bangs, 1898
- D. p. dariensis Goldman, 1913
- D. p. isthmica Alston, 1876
- D. p. nuchalis Goldman, 1917
- D. p. pallidiventris Bole, 1937
- D. p. pandora Thomas, 1917
- D. p. punctata Gray, 1842
- D. p. richmondi Goldman, 1917
- D. p. underwoodi Goldman, 1931
- D. p. urucuma Allen, 1915
- D. p. variegata Tschudi, 1845
- D. p. yucatanica Goldman, 1913
- D. p. yungarum Thomas, 1910
- D. p. zamorae Allen, 1915
Kariotyp
Garnitur chromosomowy aguti środkowoamerykańskiego (podgatunek D. p. variegata) składa się z 32 par (2n=64) chromosomów; FN=124.
Tryb życia
Aguti środkowoamerykański prowadzi dzienny tryb życia, choć zdarza się, że bywa aktywny także nocą. Jest to zwierzę naziemne i żyje w parach. Samica rodzi 1–2 młode, które stają się samodzielne w wieku od 4 do 5 miesięcy.
Ekologia
Gatunek ten jest roślinożerny i żywi się owocami, miękkimi nasionami oraz młodymi pędami roślin leśnych.
Rozmieszczenie geograficzne
Zgodnie z informacjami zawartymi w Mammal Species of the World, aguti środkowoamerykański występuje od stanu Chiapas i półwyspu Jukatan w Meksyku po południową Boliwię, północną Argentynę oraz południowo-wschodnią Brazylię. IUCN również wskazuje, że gatunek ten występuje w Mezoameryce i Ameryce Południowej w rozdzielonych populacjach. Precyzuje, że na północy zamieszkuje tereny od stanu Chiapas i półwyspu Jukatan, natomiast na południu zasięg obejmuje północny Ekwador, Kolumbię oraz zachodnią Wenezuelę w paśmie górskim Serranía de Perijá i na zachodnich zboczach Sierra Nevada de Mérida. Zasięg sięga na południe – wzdłuż kolumbijskiego i ekwadorskiego wybrzeża Oceanu Spokojnego oraz na wschodnich zboczach Andów do rzeki Sararé w Wenezueli. IUCN podaje także dwa różne graniczne poziomy wysokości, na których gatunek występuje – do 1600 m n.p.m. lub do 2400 m n.p.m.. Oba źródła potwierdzają, że gatunek ten został również wprowadzony do zachodniej i wschodniej części Kuby oraz na Kajmanach.