Aguti meksykański
Aguti meksykański (Dasyprocta mexicana) to gatunek gryzonia z rodziny agutiowatych, który występuje w
Meksyku, zwłaszcza w centralnej części stanu Veracruz oraz wschodniej części stanu Oaxaca. Gatunek ten został również wprowadzony do zachodniej i wschodniej części Kuby. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) klasyfikuje go w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych jako krytycznie zagrożony (CR).
Tryb życia
Aguti meksykański prowadzi dzienny tryb życia, chociaż czasami można je spotkać także w nocy. To zwierzę naziemne, które żyje w parach, zajmujących obszary o powierzchni od 1 do 2 ha. Samica rodzi od 1 do 2 młodych, a poród odbywa się w porze suchej. Młode szybko stają się samodzielne.
Ekologia
Aguti meksykański jest roślinożercą, a jego dieta składa się z owoców, miękkich nasion i młodych pędów roślin leśnych. Badania wykazały, że aguti zamieszkujące Veracruz odżywiają się owocami śliwki mombin oraz Brosimum alicastrum z rodziny morwowatych, a także figami.
Rozmieszczenie geograficzne
Aguti meksykański występuje głównie w Meksyku, w centralnej części stanu Veracruz oraz wschodniej części stanu Oaxaca. Gatunek ten został również wprowadzony do zachodniej i wschodniej części Kuby. Preferuje tereny nizinne, osiągające wysokość do 500 m n.p.m.