Aguti czarny (Dasyprocta fuliginosa)
Aguti czarny to gatunek gryzonia należący do rodziny agutiowatych, występujący w krajach takich jak Brazylia, Kolumbia, Ekwador, Peru, Wenezuela oraz Boliwia. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) klasyfikuje ten gatunek w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych jako gatunek najmniejszej troski (least concern – LC).
Podgatunki
W obrębie gatunku wyróżnia się dwa podgatunki:
- D. f. candelensis J. A. Allen, 1915
- D. f. fuliginosa Wagler, 1832
Tryb życia
Aguti czarny prowadzi samotny tryb życia, chociaż w przypadkach dużego zagęszczenia populacji zasięg samców i samic może się pokrywać, co może sprawiać wrażenie, że tworzą pary. Samice, szczególnie w okresach niedoboru pokarmu, intensywnie bronią swoich terenów. Aguti czarne są czujne i w obliczu zagrożenia używają charakterystycznego szczeknięcia, aby ostrzec inne osobniki z rodziny o nadchodzącym niebezpieczeństwie. W sytuacji zagrożenia zwierzę unosi włosy na zadzie, co ma na celu zwiększenie jego objętości i wrażenia na potencjalnych drapieżnikach. Kiedy aguti spotyka boa dusiciela, siada, obserwując węża z bezpiecznej odległości i bębni tylną łapą w ziemię. To zwraca uwagę innych członków rodziny, którzy również zaczynają bębnić, co prowadzi do wypędzenia gada.
Ekologia
Aguti czarny jest roślinożercą. Jego dieta składa się głównie z owoców i nasion. W obrębie swojego siedliska gromadzi zapasy, które ukrywa w wykopanych dołach, pełniących rolę spiżarni.
Rozmieszczenie geograficzne
Aguti czarny zamieszkuje obszary w zachodnim dorzeczu Amazonki, w tym w Brazylia, na zachód od rzek Rio Negro i Rio Madeira, w południowo-wschodniej Kolumbii, wschodnim Ekwadorze, wschodnim Peru (na północ od departamentu Junin), Wenezueli oraz Boliwii. Preferuje tereny nizinne do 1000 m n.p.m., znajdujące się po wschodniej stronie Andów.