Agrypnia pagetana
Agrypnia pagetana to gatunek owada należący do rzędu chruścików oraz rodziny chruścikowatych (Phryganeidae). Larwy tego gatunku konstruują przenośne domki z spiralnie ułożonych fragmentów roślinnych, które łączone są przędzą jedwabną.
Jest to gatunek holarktyczny i limnebiont, który preferuje małe zbiorniki wodne w lasach oraz torfowiska, a także starorzecza.
Brak tego gatunku można zaobserwować w jeziorach lobeliowych. Na Pojezierzu Mazurskim jest on bardzo licznie łowiony w zanikającym małym jeziorze oraz w okolicach Żabiego Rogu (eudominant), a w innych jeziorach występuje w mniejszych ilościach, częściej w małych, leśnych zbiornikach wodnych i torfowiskach. Imagines są poławiane w rejonie jeziora Śniardwy. Larwy można spotkać dość często w starorzeczach Narwi i Biebrzy, a także w torfiankach oraz jeziorach Wielkopolski.
W Finlandii gatunek ten występuje licznie w dużych i małych jeziorach oraz zalewach morskich. W Karelii larwy poławiane są w jeziorach na głębokości 1–3 m w strefie roślin oraz sporadycznie na odkrytym brzegu i w ciekach. W Estonii imagines łowione są głównie nad jeziorami, choć również w okolicach cieków, natomiast larwy znalezione są w jeziorach. Na Łotwie i Litwie imagines poławiane są masowo nad jeziorami różnych typów, z wyjątkiem jezior dystroficznych.
Larwy można znaleźć w jeziorach o różnym ciągu sukcesyjnym oraz w roślinności rzek w Niemczech. W Holandii występują w drobnych jeziorkach, zbiornikach torfowiskowych i wydmowych, a także w zbiornikach polderowych wśród glonów nitkowatych oraz w zbiorowisku osoki (Higler 1977). Imagines spotykane są w rejonie jezior na Węgrzech. Gatunek ten można również zauważyć w jeziorach górskich Kaukazu oraz powszechnie w dolinie Wołgi.
Przypisy
Bibliografia
Czachorowski S., 1998. Chruściki (Trichoptera) jezior Polski – charakterystyka rozmieszczenia larw. Wyd. WSP w Olsztynie, 156 str.