Agromet-Kraj to były producent maszyn rolniczych, który miał swoją siedzibę w Kutnie.
Kontynuacją 100-letniej tradycji maszyn rolniczych, która wywodzi się z Fabryki Maszyn Rolniczych „AGROMET-Kraj”, jest obecnie KRAJ Sp. z o.o.. Firma ta stanowi część Grupy Kapitałowej Unia.
Historia
W 1890 roku, Alfred Vaedtke, znany przemysłowiec, założył w Kutnie Fabrykę Maszyn i Narzędzi Rolniczych o nazwie Kraj.
W 1910 roku fabryka została przekształcona w spółkę akcyjną. Następnie, w 1919 roku, zmieniono jej nazwę z „Fabryki Maszyn i Narzędzi Rolniczych Alfred Vaedtke” na „Spółka Akcyjna Kraj, Fabryka Maszyn i Narzędzi Rolniczych, dawniej Alfred Vaedtke”. W okresie niemieckiej okupacji fabryka znajdowała się pod nadzorem niemieckiej firmy Strauss i działała pod nazwą Landwirtschaftliche Maschinenfabrik, a jej wyroby były eksportowane do Niemiec.
W 1931 roku fabryka nabyła linię produkcyjną siewników od Augusta Ventzkiego, a w tym samym czasie rozpoczęła produkcję na potrzeby wojska.
W 1971 roku FMR Kraj otrzymała grunty we wsi Malina i Sklęczki od Państwowego Funduszu Ziemi.
W 1992 roku Fabryka Maszyn Rolniczych „Agromet-Kraj” w Kutnie ogłosiła upadłość z powodu ogromnych długów. Na jej terenie powstała prywatna spółka PPHU ROLMASZ Sp. z o.o., która kontynuowała produkcję siewników zbożowych, wykupując maszyny oraz dzierżawiąc niektóre obiekty. Część pracowników, we współpracy z duńską firmą Cormall Agro Holding A/S, stworzyła na terenie byłej fabryki, przy ul. Metalowej 15, spółkę Danagri-pol, która rozpoczęła produkcję siewników we współpracy z niemiecką firmą Hassia.
W 1997 roku firma Danagri-pol weszła w skład duńskiego holdingu Kongskilde Industries A/S i zmieniła nazwę na Kongskilde Polska.
W 2002 roku Rolmas-Kraj Kutno zostało przejęte przez Unię Grudziądz.
W 2016 roku Grupa Unia rozpoczęła proces zamykania swojego zakładu w Kutnie.
Produkty
W ofercie znajdują się:
- siewniki zbożowe: Kutnowiak KR-15, KR-25, SZK-1,5; S043 Poznaniak; S045 Polanin; S052 Mazur; S061 Pomorzanin; S068 Kutnowiak;
- rozsiewacz nawozów: N-015 Kos (1973 r. – 1976 r.).
Przypisy