Agroma

Agroma to polska firma zajmująca się handlem sprzętem rolniczym.

Historia

Historia Przedsiębiorstwa Handlu Sprzętem Rolniczym Agroma sięga dekretu prezydenta Krajowej Rady Narodowej, Bolesława Bieruta, z dnia 30 marca 1945 roku, który powołał Państwowe Przedsiębiorstwo Traktorów i Maszyn Rolniczych. Jego celem było zarządzanie warsztatami naprawczymi oraz traktorami i maszynami rolniczymi będącymi własnością państwa w powojennej Polsce. W ramach tego przedsiębiorstwa funkcjonowały składnice, które zajmowały się demontażem i naprawą powojennego sprzętu rolniczego. W 1947 roku przedsiębiorstwo przekształcono w zakłady Technicznej Obsługi Rolnictwa, a w 1950 roku utworzono wielodziałowy Centralny Zarząd Technicznej Obsługi Rolnictwa, który nadzorował 12 państwowych firm. Główne zadanie tych przedsiębiorstw oraz ich filii polegało na magazynowaniu produktów przemysłowych wspierających rolnictwo oraz ich sprzedaży. Dlatego rok 1950 uznawany jest za początek działalności firm, które później przyjęły nazwę Agroma.

W 1952 roku w Łodzi utworzono Składnicę Rozdzielczą Maszyn Importowanych, odpowiedzialną za dostarczanie części zamiennych oraz materiałów do produkcji rolnej.

W 1953 roku Zarząd Centrali Zaopatrzenia Rolnictwa przeniesiono z Łodzi do Warszawy. W następnym roku niezależne przedsiębiorstwa oraz Departament Zaopatrzenia Rolnictwa w Ministerstwie Rolnictwa połączyły się w zjednoczenie pod nazwą Centralny Zarząd Zaopatrzenia Rolnictwa.

Po zmianach w polityce państwowej wobec rolnictwa w latach 1956-1957, reorganizacji uległo zaopatrzenie w środki produkcji. Zlikwidowano sztywne rozdzielnictwo, co umożliwiło indywidualnym rolnikom korzystanie z usług przedsiębiorstwa. W ciągu pierwszego roku powstało ponad 20 sklepów detalicznych. Zmiany w polityce rolnej doprowadziły również do podziału Centralnego Zarządu Zaopatrzenia Rolnictwa na Departament Zaopatrzenia w Ministerstwie Rolnictwa oraz Zarząd Zaopatrzenia Rolnictwa, stanowiący jednostkę nadrzędną dla Przedsiębiorstwa Zaopatrzenia Rolnictwa.

W 1958 roku Zarząd i podległe mu przedsiębiorstwa zostały włączone do Zjednoczenia Przemysłu Maszyn Rolniczych w Ministerstwie Przemysłu Ciężkiego. Zlikwidowano Główną Bazę Maszyn Rolniczych, a jej funkcje przejęło Łódzkie Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Rolnictwa. Fabryki produkujące sprzęt rolniczy zaczęły samodzielnie zajmować się zbytem swoich produktów, co było wspierane przez giełdy w Poznaniu, gdzie zawierano liczne umowy.

Na podstawie uchwały Komitetu Rolniczego Rady Ministrów, 1 stycznia 1960 roku, utworzono Centralę Handlową Sprzętu Rolniczego, która przejęła przedsiębiorstwa zmieniające nazwę na Przedsiębiorstwa Handlu Sprzętem Rolniczym. Przedsiębiorstwa te przekazały sieć sprzedaży detalicznej CRS „Samopomoc Chłopska” i skoncentrowały się na działalności w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej.

W kolejnych latach nastąpiły zmiany w organizacji wewnętrznej. Stworzono serwis techniczno-handlowy, organizowano pokazy nowych maszyn oraz rozwijano działania informacyjno-reklamowe. Wydawano również cykliczny „Informator Agroma”, zawierający wykaz, charakterystykę i opisy działania sprzętu.

Liczbę baz zbytu zwiększono z 2 do 6, powstając m.in. bazie w Kielcach dla wyrobów gumowych, w Gorzowie dla importu z Niemiec, w Białymstoku dla importu z ZSRR oraz w Krakowie dla części silnikowych.

Struktura, w której Centrala pełniła rolę Zjednoczenia, funkcjonowała do 1982 roku. Wówczas na mocy ustawy z 1981 roku o przedsiębiorstwach państwowych Zjednoczenie zostało rozwiązane, a przedsiębiorstwa „Agroma” przekształciły się w samodzielne jednostki, zmieniając status na spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w 1993 roku.

W 2002 roku Agroma pozyskała inwestora, który wprowadził istotne zmiany w systemie zarządzania, kontynuując sprzedaż hurtową i detaliczną urządzeń do pielęgnacji trawników, sprzętu leśnego oraz innych produktów ogrodniczych. Obecnie Agroma jest jedną z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich marek.

Marka Agroma

W 1964 roku (lub 1966) Centrala Handlowa Sprzętu Rolniczego oraz jej podległe przedsiębiorstwa przyjęły nazwę „Agroma” i ustaliły znak firmowy, który jest używany do dziś. Twórcą znaku był ówczesny dyrektor naczelny Centrali, mgr inż. Zygmunt Miller. Nazwa Przedsiębiorstwo Handlu Sprzętem Rolniczym Agroma z drobnymi modyfikacjami funkcjonuje do dzisiaj i jest dobrze rozpoznawana przez klientów oraz kontrahentów. Stała się symbolem efektywnej organizacji działającej na rzecz rolnictwa.

W 2007 roku nazwa i znak przedsiębiorstwa zostały zastrzeżone w Urzędzie Patentowym, uzyskując status prawnie chronionej marki.

Przypisy

Bibliografia

Archiwum Sejmu RP.

Archiwum Ministerstwa Rolnictwa i Ministerstwa Gospodarki.

Stanisław Kaśków, „50 lat działalności Agoma”, Kielce 25.09.1999.

Linki zewnętrzne

Agroma Białystok Sp. z o.o.

Agroma Lublin Sp. z o.o. (archiwizowane z tego adresu 2009-02-18).

Agroma Sępólno Sp. z o.o.

Agroma S.A. Szczecin