Agrilus zao

Agrilus zao

Agrilus zao to gatunek chrząszcza należący do rodziny bogatkowatych oraz podrodziny Agrilinae.

Opisany został w 2019 roku przez Eduarda Jendeka i Wasilija Griebiennikowa w publikacji w czasopiśmie Zootaxa. Miejscem typowym dla tego gatunku jest Wairinding na wyspie Sumba.

Chrząszcz ma prawie równoległoboczną sylwetkę ciała o długości od 5,7 do 7,2 mm. Jego wierzch jest wypukły i jednobarwny. Głowa wyposażona jest w złożone oczy, których średnica jest zbliżona do połowy szerokości ciemienia. Ciemię jest słabo urzeźbione i pozbawione pośrodkowego wcisku. Czułki charakteryzują się piłkowaniem, które zaczyna się od czwartego członu i sięga do przednich kątów przedplecza. Przedplecze ma formę od podłużnej do kwadratowej, jest najszersze w środkowej części; posiada szeroki, łukowaty płat przedni, który nie sięga wysokości przednich kątów, lekko łukowate oraz faliste brzegi boczne oraz ostre kąty tylne. Na powierzchni przedplecza znajdują się wciski przednio-środkowy, tylno-środkowy oraz para płytkich wcisków bocznych. Prehumerus ma formę żeberkowatą, a boczne żeberka przedplecza zbieżne są w umiarkowanym stopniu. Pokrywy są gęsto owłosione, a ich wierzchołki są niemal kanciaste. Przedpiersie ma płytko, szeroko i łukowato wykrojoną krawędź odsiebną płata oraz płaski, szeroki wyrostek międzybiodrowy. Z kolei wyrostek międzybiodrowy zapiersia jest płaski. Odwłok wyróżnia się zmodyfikowanym guzkami pierwszym widocznym sternitem (wentrytem) oraz łukowatą krawędzią wierzchołkową pygidium. Genitalia samca mają symetryczny edeagus, gdzie płat środkowy jest wyraźnie szerszy niż paramery.

Jest to owad orientalny, endemiczny dla Indonezji, znany z wyspy Sumba w archipelagu Małych Wysp Sundajskich oraz z Jawy Wschodniej.

== Przypisy ==