Agrilus yoa to gatunek chrząszcza zaliczany do rodziny bogatkowatych oraz podrodziny Agrilinae.
Gatunek ten został opisany w 2019 roku przez Eduarda Jendeka oraz Wasilija Griebiennikowa w czasopiśmie Zootaxa. Jako miejsce typowe wskazano górę Phou Pane w Laosie.
Chrząszcz ma klinowaty kształt i przysadziste ciało o długości od 4,3 do 5,3 mm. Jego wierzch jest jednolicie ubarwiony i wypukły. Głowa wyposażona jest w oczy złożone, których średnica jest mniejsza niż połowa szerokości ciemienia. Ciemię jest gęsto pomarszczone i ma głęboki pośrodkowy wcisk. Czułki mają piłkowanie, które zaczyna się od czwartego członu. Przedplecze jest poprzeczne, najszersze na tylnej krawędzi; posiada szeroki płat przedni na wysokości przednich kątów, lekko łukowate brzegi boczne oraz rozwarte kąty tylne. Na powierzchni przedplecza znajdują się para płytkich i wąskich wcisków bocznych, a wcisków środkowych brakuje. Prehumerus jest słabo rozwinięty. Boczne żeberka przedplecza umiarkowanie się zbieżne. Tarczyca ma przysadzisty kształt. Pokrywy są pokryte owłosieniem ułożonym w łatki i plamki, a ich wierzchołek jest wspólnie wyokrąglony. Przedpiersie charakteryzuje się głęboko i łukowato wykrojoną odsiebną krawędzią płata oraz płaskim wyrostkiem międzybiodrowym o niemal równoległych bokach. Wyrostek międzybiodrowy zapiersia jest wgnieciony. Odwłok ma zmodyfikowany pierwszy widoczny sternit (wentryt) z poprzeczną wypustką oraz łukowatą krawędź pygidium. Genitalia samca wyróżniają się symetrycznym i spłaszczonym edeagusem, podczas gdy samice mają wyraźnie wydłużone pokładełko.
Jest to owad orientalny, endemiczny dla Półwyspu Indochińskiego, znany jedynie z prowincji Houaphan w Laosie oraz prowincji Ninh Binh w północnym Wietnamie.
== Przypisy ==