Agrilus undatus

Agrilus undatus – gatunek chrząszcza należący do rodziny bogatkowatych oraz podrodziny Agrilinae.

Taksonomia

Ten gatunek został po raz pierwszy opisany w 2018 roku przez Eduarda Jendeka i Oto Nakládala w czasopiśmie Journal of Asia-Pacific Entomology. Miejscem typowym jest droga prowadząca z Pakse do Paksong, w rejonie Ban Itou w prowincji Champasak na południu Laosu. Epitet gatunkowy, oznaczający „falisty” w języku łacińskim, odnosi się do charakterystycznego owłosienia na pokrywach.

Morfologia

Chrząszcz ma wydłużone, klinowate, lekko wypukłe ciało o długości 3,8 mm, które z wierzchu jest w przeważającej części jednobarwne. Głowa charakteryzuje się płytkim wciskiem środkowym, lekko rzeźbionym ciemię, wąskimi oczami, które są mniej więcej o połowę węższe, oraz piłkowanymi czułkami zaczynając od czwartego członu. Przedplecze jest poprzeczne, z wystającymi kątami przednimi, łukowatym płatem przednim, łukowatymi brzegami bocznymi, rozwarte i zaostrzone kąty tylne, a także zbieżne i połączone żeberka boczne. Na przedpleczu znajdują się wcisk środkowy oraz dwa płytkie wciski boczne. Pokrywy nie mają żeberek barkowych, mają ząbkowane krawędzie oraz niemal kanciaste wierzchołki. Owłosienie pokryw jest jednobarwne i pofalowane. Przedpiersie ma duży płat przedni z szeroką, głęboko wykrojoną krawędzią oraz lekko rozszerzony wyrostek międzybiodrowy o prostych brzegach bocznych i ostrych kątach. Wyrostek zapiersia jest płaski, a krawędź wierzchołkowa pygidium jest łukowata. Ostatni sternit odwłoka posiada łukowato zafalowany rowek przy krawędzi. Samiec ma symetryczny edeagus, którego płat środkowy jest znacznie szerszy od paramer.

Rozprzestrzenienie

Owad ten jest orientalny i endemiczny dla Laosu, znany jedynie z lokalizacji typowej w prowincji Champasak. Został zaobserwowany na wysokości 800 m n.p.m.

Przypisy