Agrilus mendax to gatunek chrząszcza należącego do rodziny bogatkowatych oraz podrodziny Agrilinae.
Taksonomia
Ten gatunek został po raz pierwszy opisany w 1837 roku przez Carla Gustafa Mannerheima.
Morfologia
Jest to chrząszcz o mocno wydłużonym ciele, osiągającym długość od 7,5 do 12 mm. Owłosienie na wierzchu ciała jest równomierne, dość długie, ciemne i trudne do zauważenia. Spód ciała oraz pleuryty pokryte są jasnym owłosieniem. Głowa ma kolor złocistozielony, a u samca występuje niebieskie czoło. Oczy są duże i niemal stykają się z przednią krawędzią przedplecza. Czułki mają smuklejszą budowę niż u opiętka gruszowca oraz drugi i trzeci człon, które są dwukrotnie dłuższe od ich szerokości. Przedplecze w kolorze złotozielonym ma podwójne krawędzie boczne, które łączą się w okolicy środka długości, a z tylnych kątów przedplecza biegną rozszerzone ku przodowi żeberka (kile). Pokrywy są długie i mają miedziany kolor. Spód ciała jest całkowicie zielony. Przedpiersie występuje z rozrośniętym płatem przednim z głęboko, trójkątnie wykrojoną krawędzią oraz równoległymi bokami wyrostka międzybiodrowego. Odwłok ma rowek wzdłuż krawędzi ostatniego widocznego sternitu, który jest niezmodyfikowany i zaokrąglony. U samca na tym sternicie znajduje się pośrodkowy kil.
Ekologia i występowanie
Larwy tego gatunku są ksylofagiczne i monofagiczne, żerując poprzez drążenie chodników pod korą gałęzi takich drzew jak jarząb brekinia, jarząb mączny oraz jarząb pospolity.
Gatunek ten jest palearktyczny i europejski, występujący w takich krajach jak Niemcy, Austrii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwie, Litwie, Polsce, Czechach, Węgrzech oraz w północnoeuropejskiej części Rosji. Na północ jego zasięg sięga koła podbiegunowego. W Polsce gatunek ten jest bardzo rzadko spotykany. Na Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce został sklasyfikowany jako gatunek zagrożony o niedostatecznie rozpoznanym statusie (DD). W Czechach znajduje się na Czerwonej liście gatunków zagrożonych jako gatunek krytycznie zagrożony wymarciem (CR), a na Czerwonej liście bogatkowatych Saksonii-Anhalt jest uznawany za gatunek wymierający.