Agrilus guerini
Agrilus guerini to gatunek chrząszcza należący do rodziny bogatkowatych oraz podrodziny Agrilinae. Jest to rzadki gatunek reliktowy, występujący na rozproszonych stanowiskach w Europie. Larwy tego owada rozwijają się w wierzbach.
Taksonomia
Gatunek ten został po raz pierwszy opisany przez Jean Théodore Lacordaire w 1835 roku, w publikacji współautorstwa Jean Baptiste’a Boisduvala.
Morfologia
Chrząszcz charakteryzuje się mocno wydłużonym ciałem o długości od 8,5 do 12 mm, ubarwieniem czarnym z metalicznym, niebieskim lub zielonym połyskiem. Głowa ma duże oczy, które niemal dotykają przedniej krawędzi przedplecza. Przedplecze posiada podwójną krawędź boczną. Pokrywy mają trzy pary plamek z gęstego, białego owłosienia: pierwsza znajduje się przy nasadzie pokryw, wewnętrznie od guzów barkowych, druga tuż przed środkiem długości pokryw, a trzecia w pobliżu szwu w tylnej części. Tylne końce pokryw są przedłużone w rozchylone, spiczaste wierzchołki. Na spodzie ciała plamki z gęstych, jasnych włosków występują na zewnętrznych stronach bioder tylnych odnóży, sternitach od drugiego do piątego oraz pleurytach pierwszych, trzecich, czwartych i piątych. Pygidium ma tylną część wydłużoną w długi wyrostek.
Ekologia i występowanie
Owad ten jest monofagiczny, a larwy są kambiofagiczne. Rozwój larw odbywa się pod korą oraz w drewnie bielastym wierzby iwy i wierzby uszatej, które wybierają na żerowisko gałęzie o średnicy około 5 cm. Dorosłe osobniki można obserwować od czerwca do lipca, najczęściej siedzą na wierzbach.
Gatunek ten występuje w strefie palearktycznej i jest znany z takich krajów jak Francja, Luksemburg, Niemcy, Austria, Włochy, Szwecja, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Ukraina, Słowenia, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Czarnogóra, Macedonia Północna oraz europejska część Rosji. Jest to rzadki owad, uznawany za relikt przedlodowcowy. Jego zasięg jest silnie fragmentaryczny i obecnie ograniczony do izolowanych stanowisk. W Polsce stwierdzono go jedynie w Puszczy Białowieskiej oraz Biebrzańskim Parku Narodowym. Na „Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce” został sklasyfikowany jako gatunek zagrożony o niedostatecznie rozpoznanym statusie (DD). Natomiast na „Czerwonej liście Republiki Federalnej Niemiec” jest uznawany za gatunek wymierający, a na „Czerwonej liście bogatkowatych Saksonii-Anhalt” za gatunek wymarły.