Agrilus galazopos

Agrilus galazopos to gatunek chrząszcza należący do rodziny bogatkowatych oraz podrodziny Agrilinae.

Taksonomia

Ten gatunek został opisany po raz pierwszy w 2019 roku przez Eduarda Jendeka oraz Oto Nakládala w czasopiśmie Journal of Asia-Pacific Entomology. Miejscem typowym wskazanym przez autorów są północno-zachodnie tereny Louang Namtha w prowincji o tej samej nazwie na północy Laosu. Epitet gatunkowy pochodzi od greckiego słowa galazopós, co oznacza „niebieskawy”, i odnosi się do koloru owada.

Morfologia

Chrząszcz ten charakteryzuje się wydłużonym, klinowatym kształtem ciała o długości od 4,3 do 5,1 mm, które jest głównie jednobarwne z wierzchu. Głowa posiada płytki wcisk środkowy, a ciemię jest powierzchownie i gęsto pomarszczone. Oczy są węższe, mniej więcej o połowę odleglejsze od siebie, a czułki są piłkowane od czwartego członu. Samce mają czoło w kolorze złocistozielonym, natomiast samice w odcieniach pomarańczowozłotych lub karminowych. Przedplecze ma szeroko łukowaty płat przedni sięgający wysokości przednich kątów, z prostymi, zafalowanymi brzegami bocznymi przed ostrymi tylnymi kątami, które są ostre i zaostrzone. Żeberka boczne są zbieżne i połączone. Na powierzchni przedplecza znajdują się wcisk środkowy oraz dwa głębokie i wąskie wciski boczne. Pokrywy nie mają żeberek barkowych, a ich wierzchołki są łukowate, zarówno osobno, jak i wspólnie. Owłosienie pokryw jest dwubarwne. Przedpiersie ma duży płat przedni z wąsko, głęboko wykrojoną krawędzią oraz lekko rozszerzony wyrostek międzybiodrowy z prostymi brzegami bocznymi i ostrymi kątami. Wyrostek zapiersia jest wklęśnięty, a wierzchołkowa krawędź pygidium jest łukowata. Ostatni sternit odwłoka ma łukowato zafalowany rowek przy krawędzi. Samiec posiada symetryczny edeagus, w którym płat środkowy jest znacznie szerszy od paramer.

Rozprzestrzenienie

Jest to owad orientalny, endemiczny dla Laosu, znany z prowincji Louang Namtha, Houaphan, Champasak oraz Attapu. Gatunek ten występuje na wysokościach od 650 do 1870 m n.p.m.

Przypisy