Agrilus campana – gatunek chrząszcza należący do rodziny bogatkowatych oraz podrodziny Agrilinae.
Taksonomia
Gatunek został po raz pierwszy opisany w 2018 roku przez Eduarda Jendeka oraz Oto Nakládala w czasopiśmie Journal of Asia-Pacific Entomology. Miejscem typowym dla tego gatunku są okolice Phôngsali w prowincji o tej samej nazwie, położonej na północy Laosu. Nazwa gatunkowa, pochodząca z łaciny, oznacza „dzwon” i odnosi się do kształtu przedplecza.
Morfologia
Jest to chrząszcz o wydłużonym, klinowatym, wzniesionym ciele, osiągającym długość od 4,1 do 5 mm, z jednolitą barwą na grzbiecie. Głowa nie ma wyraźnego wcisku środkowego, a ciemię jest lekko rzeźbione. Oczy są węższe, mając połowę szerokości ciemienia, a czułki zaczynają być piłkowane od czwartego członu. Czoło samców jest w kolorze złocistozielonym, podczas gdy samice mają czoło karminowe. Przedplecze ma poprzeczny, dzwonkowaty kształt z wystającymi przednimi kątami, szerokim łukowatym płatem przednim oraz prostymi, falującymi brzegami bocznymi w okolicy tylnych kątów. Żeberka boczne są zbieżne i połączone. Na przedpleczu znajduje się wcisk środkowy, ograniczony do tylnej jego części. Pokrywy nie mają żeberek barkowych i mają wyraźnie oddzielone, ukośnie ścięte lub łukowate wierzchołki z wystającymi kątami przyszwowymi. Owłosienie pokryw tworzy paski. Przedpiersie charakteryzuje się dużym płatem przednim z wąsko, głęboko wykrojoną krawędzią oraz lekko rozszerzonym wyrostkiem międzybiodrowym o prostych brzegach bocznych i rozwartych kątach. Wyrostek zapiersia ma kształt wklęsły. Krawędź szczytowa pygidium jest łukowata, a ostatni sternit odwłoka ma łukowato zafalowany wierzchołek. Samiec dysponuje symetrycznym edeagusem, w którym płat środkowy jest znacznie szerszy od paramer.
Rozprzestrzenienie
Jest to owad orientalny, endemiczny dla Laosu, znany jedynie z lokalizacji typowej w prowincji Mae Hong Son. Znaleziono go na wysokości 1500 m n.p.m.