Agrilus betuleti

Agrilus betuleti to gatunek chrząszcza należący do rodziny bogatkowatych oraz podrodziny Agrilinae.

Taksonomia

Po raz pierwszy opisany został w 1837 roku przez Juliusa Theodora Christiana Ratzeburga, pod nazwą Buprestis betuleti.

Morfologia

Jest to chrząszcz o znacząco wydłużonym ciele, osiągającym długość od 4 do 6 mm, ubarwiony w jednolity ciemny brąz lub czerń, czasem z zielonkawym lub miedzianym połyskiem. Zazwyczaj ubarwienie samców jest nieco jaśniejsze niż u samic. Głowa charakteryzuje się dużymi oczami, które wystają poza jej kontur, a w widoku z przodu dolne krawędzie oczu znajdują się poniżej podstaw czułków. Policzki są węższe, mają szerokość połowy szerokości oczu. Ciemię ma delikatnie sklepioną formę, bez podłużnych bruzd, za to zdobione dwoma koncentrycznymi kręgami z wydłużonych punktów. Przedplecze w zarysie rozszerza się ku przodowi, a jego krawędzie boczne są podwójne. W tylnej części przedplecza znajdują się wyraźne, głębokie wcięcia przy bokach. Z tylnych kątów przedplecza biegną ku przodowi rozszerzone żebra (kile). Przedpiersie ma słabo rozwinięty przedni płat z prostą krawędzią przednią. Odwłok zawiera rowek wzdłuż krawędzi ostatniego widocznego sternitu, który nie jest zmodyfikowany i ma zaokrąglony kształt.

Ekologia i występowanie

LARWY tego gatunku są monofagiczne i żerują w nadłamanych, nadpalonych pożarem lub ściętych gałęziach brzóz, preferując te o grubości zbliżonej do palca. Wśród ich roślin żywicielskich wymienia się brzozy: brodawkowatą, karłowatą oraz omszoną. Dorosłe osobniki można zaobserwować od maja do sierpnia na roślinach żywicielskich oraz w ich okolicach.

Gatunek ten występuje w strefie palearktycznej, znany z takich krajów jak Francja, Niemcy, Szwajcaria, Austria, Włochy, Dania, Szwecja, Norwegia, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Ukraina, Rumunia, Słowenia, Chorwacja oraz w europejskiej, syberyjskiej i dalekowschodniej części Rosji. Na północy osiąga okolice koła podbiegunowego, a na wschodzie sięga Kraj Nadmorski. Na „Czerwonej liście gatunków zagrożonych Republiki Czeskiej” figuruje jako gatunek narażony na wyginięcie (VU).

Przypisy