Agrafka

Agrafka

Agrafka (fr. agrafe: „spinka, klamra, zapinka, przypinacz”) to typ zapinki stworzony z drutu, której jeden koniec zaczepia się o zagięcie drugiego końca. Jej głównym przeznaczeniem jest szybkie łączenie dwóch kawałków tkaniny lub, w przypadku agrafki wędkarskiej, połączenie sztucznej przynęty z żyłką.

Historia agrafek

Agrafki były używane już w czasach cesarza bizantyjskiego Bazylego II. W przeszłości miały głównie funkcję dekoracyjną. Archeolodzy określają klasyczne agrafki z okresu starożytności mianem fibul. W Polsce były dawniej znane jako zapinki i stanowiły element tradycyjnego stroju, służąc do przypinania piór do czapki.

Nowoczesna wersja agrafki została zaprojektowana przez Waltera Hunta w 1849 roku.

Agrafki obecnie

W dzisiejszych czasach agrafki często pełnią rolę ozdób w stylizacjach punkowych. W niektórych przypadkach wysterylizowane agrafki są wykorzystywane jako kolczyki i do piercingu.

Oczywiście agrafki nadal spełniają swoje pierwotne funkcje, służąc do łączenia różnych przedmiotów, takich jak materiał w krawiectwie czy sztuczne przynęty w wędkarstwie. Oprócz tego są często używane do spinania końców bandaży, chust trójkątnych, tworzenia temblaków oraz naprawy uszkodzonych ubrań. W sytuacjach survivalowych mogą być również używane jako haczyki do łowienia ryb.