Agra pseudopusilla to gatunek chrząszcza należący do rodziny biegaczowatych oraz podrodziny Lebiinae.
Taksonomia
Ten gatunek został po raz pierwszy opisany w 2010 roku przez Terry’ego L. Erwina, na podstawie dwóch okazów, które zostały złowione w bliżej nieokreślonej lokalizacji w Brazyliach. Wraz z pokrewnymi gatunkami, takimi jak A. cruciaria, A. grace, A. max, A. minasianus, A. notpusilla, A. perforata i A. pusilla, tworzy grupę gatunków pusilla w obrębie swojego rodzaju.
Morfologia
Chrząszcz ten wyróżnia się ciałem o długości od 6,57 do 8,63 mm oraz szerokości od 1,34 do 2,08 mm. Jego ubarwienie jest czarne, z ceglastymi spodami trzonków czułków, smolistym aparatem gębowym oraz dwukolorowymi odnóżami. Głowa i przedplecze mają błyszczący wygląd, podczas gdy pokrywy są matowe. Umiarkowanie wydłużona warga górna charakteryzuje się ściętą wierzchołkową krawędzią i zaokrąglonymi kątami bocznymi. Potylica jest pokryta grubym punktowaniem, które składa się z punktów w dwóch różnych rozmiarach. Boki czoła są wyposażone w liczne żeberka. Przedplecze jest gęsto i grubo punktowane oraz nieco rozszerzone w połowie. Pokrywy mają wyraźnie wypukły kształt, z lekko żebrowatymi międzyrzędami, sitkowatymi punktami w pojedynczych i miejscami podwójnych rzędach na międzynerwiach oraz niesymetrycznymi ząbkami na wierzchołkach. Szczecinki na zapiersiu są rozmieszczone rzadko. Genitalia samca charakteryzują się małymi, umiarkowanie zaokrąglonymi paramerami, przy czym lewa paramera jest dwukrotnie większa od prawej. Prącie ma smukły kształt, z ostium sięgającym około połowy długości i zaokrąglonym płatkiem na wierzchołku.
Ekologia i występowanie
Ten chrząszcz jest arborikolem, zamieszkującym piętro koron drzew w równikowych lasach deszczowych, gdzie poluje na drobne stawonogi. Owady dorosłe są długoskrzydłe i potrafią latać. Często przyciągane są przez sztuczne źródła światła. Larwy z rodzaju Agra rozwijają się pod korą drzew, ale czasami opuszczają swoje kryjówki.
Jest to owad neotropikalny, endemiczny dla Brazyliach.
Przypisy