Agostino Tassi

Agostino Tassi (właściwie Agostino Buonamici) (ur. 1578, zm. 25 lutego 1644 w Rzymie) był włoskim malarzem późnomanierystycznym, znanym z monumentalnych kwadratur oraz niewielkich pejzaży.

Życiorys

Przypuszcza się, że urodził się w Perugii w rodzinie prostego kuśnierza. W późniejszym czasie twierdził, że pochodzi z Rzymu i jest członkiem szlacheckiego rodu Tassi. Pierwsze piętnaście lat jego kariery pozostaje niejasne, jednak wiadomo, że przebywał w Livorno i Florencji (1594–1608), a następnie w Rzymie (od 1599) oraz Genui (1606). Od 1610 roku aż do swojej śmierci mieszkał w Rzymie, gdzie współpracował z Orazio Gentileschim. W jego pracowni kształcili się znani artyści, tacy jak Claude Lorrain i Viviano Codazzi.

Twórczość

Agostino Tassi zasłynął przede wszystkim jako malarz dekoracyjny, wytwórca iluzjonistycznych kwadratur. Jego najbardziej rozpoznawalnym dziełem jest tło architektoniczne do fresku Guercina Aurora w Casino Ludovisi w Rzymie. Artysta był również autorem dekoracji wielu rzymskich pałaców oraz willi. Tworzył pejzaże inspirowane stylem Paula Brila i Adama Elsheimera.

Oskarżenie o zgwałcenie Artemisii Gentileschi

W 1612 roku Agostino Tassi został oskarżony o wielokrotne zgwałcenie swojej uczennicy, utalentowanej malarki Artemisii Gentileschi. W trakcie długotrwałego procesu ofiara była poddawana torturom, mającym na celu uwiarygodnienie jej zeznań. Młoda kobieta doświadczyła publicznego poniżenia oraz oskarżeń o niemoralność. W trakcie rozprawy ujawniono, że Tassi planował zabić swoją żonę oraz ukraść część obrazów ojca Artemisii. Wyrok sądu nie jest znany, ponieważ zachowały się jedynie dokumenty dotyczące przesłuchań. Malarz prawdopodobnie został skazany, ale dość szybko uzyskał ułaskawienie, gdyż w 1614 roku na pewno był już wolnym człowiekiem.

Tassi miał również wcześniejsze problemy z prawem; w Genui oskarżono go o gwałt. Podejrzewano go także o zlecenie zabójstwa swojej żony oraz o gwałt na szwagierce.

Traumatyczne doświadczenia Artemisii Gentileschi skutkowały nienawiścią do mężczyzn oraz częstym wyborem brutalnych i krwawych tematów biblijnych, w tym motywu Judyty i Holofernesa.

Nawiązania

W 1997 roku powstał film Artemisia w reżyserii Agnès Merlet, w którym, wbrew faktom historycznym, Agostino Tassi i Artemisia Gentileschi przedstawieni zostali jako kochankowie.

Przypisy

Bibliografia

Ian Chilvers: Oksfordzki leksykon sztuki. Warszawa: Arkady, 2002, s. 545. ISBN 83-213-4157-8.

Linki zewnętrzne

Web Gallery of Art – biogram i galeria. [dostęp 2016-05-22]. (ang.).