Agostino Gemelli
Agostino Gemelli, właściwie Edoardo Gemelli (urodzony 18 stycznia 1878 w Mediolanie, zmarł 15 lipca 1959 tamże) był włoskim prezbiterem, franciszkaninem, naukowcem, lekarzem oraz psychologiem, a w okresie międzywojennym jednym z przedstawicieli faszyzmu klerykalnego.
Życiorys
Edoardo Gemelli pochodził z zamożnej rodziny mediolańskiej. W 1902 roku ukończył studia medyczne, a następnie podjął pracę w szpitalu Sant’Ambrogio w Mediolanie. Na początku życia był daleki od religii, jednak przeżył nawrócenie podczas służby wojskowej w tym szpitalu. W 1903 roku wstąpił do zakonu franciszkańskiego w Rezzato koło Brescii, zmieniając swoje imię na Augustyn (wł. Agostino). Po zakończeniu formacji początkowej i złożeniu ślubów wieczystych, 14 marca 1908 roku został wyświęcony na kapłana.
W latach 1909–1912 publikował prace naukowe, badając możliwości pogodzenia zasad wiary chrześcijańskiej z nowoczesną kulturą. Zajmował się również fenomenem cudownego uzdrowienia w Lourdes. W 1914 roku założył pismo „Vita e Pensiero” (Życie i myśl), które skupiało katolickich intelektualistów. Przed I wojną światową prowadził badania w dziedzinie histologii i psychologii w Bonn oraz Monachium, a podczas I wojny światowej służył jako lekarz i kapłan.
W 1919 roku rozpoczął starania o powołanie katolickiego uniwersytetu, a w 1921 roku zainaugurował działalność Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Mediolanie. Jako rektor uczelni, przyczynił się do powstania ośmiu nowych wydziałów, nieustannie prowadząc badania i publikując prace.
W okresie rządów Benita Mussoliniego otwarcie popierał politykę faszystowską, w tym inwazję Włoch na Etiopię w 1935 roku oraz wprowadzenie antysemickich ustaw rasowych w 1938 roku. Uznawany był za przedstawiciela faszyzmu klerykalnego.
Jego największe marzenie, dotyczące budowy polikliniki, zrealizowano w 1961 roku, kiedy to w Rzymie, dwa lata po jego śmierci, położono kamień węgielny pod nową placówkę. Otwarcie polikliniki miało miejsce w 1964 roku, a jej nadano imię Gemellego. To w tej placówce papież Jan Paweł II kilkakrotnie był hospitalizowany i operowany, w tym 13 maja 1981 roku po zamachu na Placu św. Piotra w Rzymie.