Agostino Chigi
Agostino Chigi (znany jako Wspaniały, ur. 1466 w Sienie, zm. 1520 w Rzymie) był włoskim bankierem oraz mecenasem sztuki.
Życiorys
Wywodził się z Sieny, gdzie jego rodzina prowadziła handel zbożem oraz bankowość. Agostino Chigi stał się najbogatszym kupcem w Europie dzięki uzyskaniu monopolu na dzierżawę kopalń ałunu, który był używany do wyprawiania skór oraz barwienia tkanin. Utrzymywał kontakty handlowe z miastami-państwami na Półwyspie Apenińskim, Konstantynopolem i Niderlandami. Po osiedleniu się w Rzymie pełnił rolę bankiera papieży: Aleksandra VI, Juliusza II oraz Leona X. Dzięki Juliusza II, Chigi uzyskał prawo do używania herbu rodziny Della Rovere oraz tytuł księcia palatyńskiego. W latach 1509–1512 zbudował willę, znaną jako Villa Farnesina. Jego wystawny styl życia przyczynił się do nadania mu przydomka Wspaniały.
W gronie artystów współpracujących z Agostinem Chigim znaleźli się: Rafael Santi, Sebastiano del Piombo, Giulio Romano, Giovanni Antonio Bazzi oraz Baldassare Peruzzi. Utrzymywał także kontakty z weneckimi twórcami. Sebastiano del Piombo przybył do Rzymu na polecenie Chigiego. Na zlecenie Chigiego Baldassare Peruzzi zaprojektował Villa Farnesina, a w 1511 roku Rafael Santi, Sebastiano del Piombo i Peruzzi stworzyli freski we wnętrzach willi. Do najważniejszych dzieł należy Triumf Galatei autorstwa Rafaela, Polifem Sebastiana del Piombo oraz Horoskop Agostina Chigiego namalowany przez Peruzziego. W kolejnych latach Chigi zlecił Rafaelowi dekorację kaplic rodzinnych w kościołach Santa Maria del Popolo i Santa Maria della Pace w Rzymie.
W 1512 roku ożenił się z Francescą Ordeachii, wcześniej bezskutecznie próbując zawrzeć związek małżeński z Małgorzatą, córką Franciszka II Gonzagi, władcy Mantui. Dodatkowo Chigi miał romans z rzymską kurtyzaną Imperią Cognati, która po jego małżeństwie popełniła samobójstwo.
Przypisy
Bibliografia
- MonicaM. Girardi, KLASYCY SZTUKI. Rafael, Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 2006, ISBN 978-83-60529-00-3.
- LubaL. Ristujczina, Rafael Santi, Bielsko-Biała: Dragon, 2020, ISBN 978-83-8172-638-2.