Agostina Segatori siedząca w Café du Tambourin (hol. Agostina Segatori in het Cafè du Tambourin, ang. Agostina Segatori Sitting in the Cafe du Tambourin) to obraz olejny stworzony przez Vincenta van Gogha na przełomie lutego i marca 1887 roku, podczas jego pobytu w Paryżu. Nr kat.: F 370, JH 1208.
Historia
Agostina Segatori (1841–1910), pochodząca z Włoch, była właścicielką restauracji Café du Tambourin, usytuowanej przy Boulevard Clichy. Do Paryża przybyła z południa Włoch jako modelka – zmysłowa piękność o ciemnych włosach i dużych oczach. Jej restauracja miała etniczny charakter, a potrawy inspirowane były kuchnią neapolitańską, co odzwierciedlały także stroje kelnerek.
Nazwa lokalu, którym zarządzała Segatori, pochodziła od krzeseł i stołów mających kształt ogromnych tamburynów. Vincent van Gogh krótko utrzymywał z nią romans, tworząc szereg jej portretów; w niektórych z nich pozowała mu nago.
Van Gogh miał umowę z Segatori, na mocy której mógł jeść w jej restauracji w zamian za kilka obrazów tygodniowo. Większość z tych dzieł to martwe natury z kwiatami. Obrazy te wystarczyły na kilka miesięcy, aż do momentu, gdy restauracja zbankrutowała. Po jej sprzedaży wszystkie prace Vincenta trafiły na stertę i zostały sprzedane za symboliczną kwotę. Wkrótce po tym van Gogh i Segatori zerwali ze sobą, a właścicielka zamknęła przed nim drzwi lokalu. Artysta musiał je wyważyć, aby odzyskać swoje japońskie drzeworyty. W jednym z listów do brata Theo, który przebywał w Holandii, van Gogh nawiązał do tej sytuacji, pisząc o własnej eksmisji.
Opis
Portret przedstawia Agostinę Segatori siedzącą w swoim lokalu przy jednym ze stolików w kształcie tamburyna. Centralnym punktem obrazu jest niepowtarzalna fryzura kobiety, ubranej w strój ludowy. Jej duże, melancholijne oczy nadają dziełu szczególny, przemyślany nastrój, będący kontrastem dla uwielbianej przez impresjonistów atmosfery anonimowości. Całą kompozycję dopełniają egzotyczne detale – wachlarz na krześle oraz japońskie drzeworyty w tle. Ciepła i intymności dodaje obrazowi papieros w ręce kobiety oraz szklanka piwa stojąca przed nią na stole.
Zobacz też
- Włoszka
Przypisy
Bibliografia
- D. M. Field: Van Gogh. Chartwell Books, Inc., 2006. ISBN 0-7858-2011-6. (ang.)
- Derek Fell: Van Gogh’s Women. Vincent’s Love Affairs and Journey Into Madness. Wyd. I. New York: Carroll & Graf Publishers, 2004. ISBN 0-7867-1655-X. (ang.)
- Ingo F. Walther, (tłum.) Peter Glücksam: Van Gogh Basic Art Album. Taschen, 2001. ISBN 3-8228-1128-9. (szw.)
Linki zewnętrzne
Obraz na stronie Muzeum Vincenta van Gogha. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-06-03)]. (ang.)