Agorioides
Agorioides to rodzaj pająków, który należy do rodziny skakunowatych oraz podrodziny Salticinae. W jego obrębie znajdują się trzy opisane gatunki, które występują endemicznie na Nowej Gwinei, w lasach Gór Centralnych.
Morfologia
Samce tego rodzaju osiągają długość karapaksu od 2,16 do 2,84 mm oraz długość opistosomy od 2,27 do 3,24 mm. Jedyna zmierzona samica miała karapaks o długości 3 mm i opistosomę o długości 3,43 mm. Ubarwienie ciała może być pomarańczowe, brązowe lub czarne, często z gęstym pokryciem białych włosków. Podobnie jak u wielu przedstawicieli Myrmarachnini, Agorioides wykazuje mimikrę w stosunku do błonkówek z rodziny mrówkowatych. Ciało jest wydłużone i ma smukłe odnóża. Karapaks jest wklęśnięty pomiędzy oczami pary tylno-środkowej a oczami pary tylno-bocznej, co sprawia, że te ostatnie są umieszczone na wydatnych wzgórkach. Oczy par środkowych są rozmieszczone w formie długiego czworokąta. W odróżnieniu od innych przedstawicieli Levieina, Agorioides nie ma ostrogi ektalnej na podstawowym członie szczękoczułków u samców. Odnóża pierwszej pary mają uda nabrzmiałe w częściach bliższych, a cieńsze w dalszych, natomiast golenie są uzbrojone w kolce. Czwarta para odnóży charakteryzuje się silnie wydłużonymi krętarzami, które są dłuższe od bioder i stóp tej pary.
Ekologia i występowanie
Oba gatunki występują endemicznie na Nowej Gwinei, w Górach Centralnych. Ich znane stanowiska znajdują się w Papui-Nowej Gwinei, w prowincji Southern Highlands. Typowe lokalizacje dla A. cherubino i A. papagena są oddalone o około 7 km, mimo to dzieli je znaczna różnica wysokości. A. cherubino odnotowano na wysokości 570 m n.p.m., podczas gdy A. papagena na wysokości 1000–1100 m n.p.m.. Dodatkowo, nieoznakowana samica została złapana w Prowincji Zachodniej na wysokości 515 m n.p.m.. Przedstawiciele tego rodzaju zamieszkują okolice rzek w lasach, bytując w strefie ściółki.
Taksonomia
Rodzaj ten został wprowadzony w 2019 roku przez Wayne’a P. Maddisona oraz Tamása Szűtsa, w ramach rewizji skakunowatych z plemienia Myrmarachnini, publikowanej w ZooKeys. Nazwa rodzajowa odnosi się do wizualnego podobieństwa do rodzaju Agorius.
Do tego rodzaju należą dwa opisane gatunki:
- Agorioides cherubino Maddison et Szűts, 2019
- Agorioides papagena Maddison et Szűts, 2019
Na podstawie przeprowadzonej przez Maddisona i Szűtsa analizy molekularnej filogenezy, rodzaj Agorioides zajmuje w obrębie podplemienia Levieina pozycję siostrzaną względem rodzaju Papuamyr, tworząc razem klad siostrzany dla rodzaju Leviea.