Agora Spółka Akcyjna to polska, publiczna spółka prawa handlowego, notowana na warszawskiej giełdzie, zajmująca się działalnością mediową. Nazwa firmy wywodzi się z greckiego terminu oznaczającego miejsce spotkań.
Spółkę założono w mieszkaniu reżysera Andrzeja Wajdy na warszawskim Żoliborzu, a umowę spółki podpisały takie osoby jak: Andrzej Wajda, Zbigniew Bujak oraz Aleksander Paszyński.
Działalność
Obecna
Aktualnie Agora jest właścicielem lub współwłaścicielem:
- ogólnopolskiego dziennika „Gazeta Wyborcza” oraz tygodników tematycznych, takich jak: „Duży Format”, „Mój biznes. Ludzie, praca, innowacje”, „Wyborcza TV”, „Co Jest Grane 24”, „Wysokie Obcasy”, „Ale Historia” oraz „Wolna Sobota”.
- miesięcznika „Wysokie Obcasy Extra”, dwumiesięcznika „Wysokie Obcasy Praca” oraz dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do czytania”.
- Helios S.A. – sieci 54 kin, w ramach której działa spółka Step Inside, prowadząca działalność gastronomiczną z 30 lokalami pod marką Pasibus.
- NEXT FILM – spółki zajmującej się produkcją i dystrybucją filmową.
- ponadregionalnej stacji Tok FM oraz 36 lokalnych rozgłośni radiowych (w tym Rock Radio, Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda).
- ogólnopolskiej agencji outdoorowej AMS,
- portalu internetowego Gazeta.pl,
- spółki Yieldbird – specjalizującej się w optymalizacji przychodów z reklamy programatycznej,
- spółki ROI Hunter – dostawcy platformy marketingowej umożliwiającej firmom z branży e-commerce promowanie i sprzedaż produktów za pośrednictwem Google’a i Facebooka przy wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi do tworzenia kampanii i analizy danych,
- spółki Agora Poligrafia (drukarnia w Warszawie oraz wcześniej w Tychach i Pile),
- internetowego serwisu muzycznego Tuba, działającego pod adresem fm.tuba.pl,
- księgarni internetowej (e-booki, audiobooki i e-prasa) Publio.pl oraz Kulturalnysklep.pl,
- Wydawnictwa Agora – zajmującego się wydawaniem książek, muzyki oraz filmów i seriali na DVD,
- 100% udziałów spółki Eurozet Sp. z o.o. – nadawcy stacji radiowych: Radio Zet, Chillizet, Antyradio, Meloradio oraz Radio Plus.
- spółki Hash.fm – oferującej usługi w obszarze influencer marketingu.
Historyczna
W przeszłości Agora miała udziały m.in. w polskiej wersji telewizji Canal+, jednak je sprzedała, oraz była właścicielem telewizji internetowej tuba.tv, która została zlikwidowana. W roku 2002 spółka próbowała zakupu ogólnopolskiej telewizji Polsat. 14 listopada 2005 roku wprowadziła na rynek dziennik „Nowy Dzień”, ale po kilku miesiącach, 23 lutego 2006 roku, zakończono jego wydawanie z powodu niskiej sprzedaży.
2 stycznia 2014 roku Agora zamknęła portal zakupów grupowych HappyDay.pl. Od połowy 2008 roku do grudnia 2015 roku spółka była właścicielem serwisu o grach komputerowych polygamia.pl, który sprzedano 18 grudnia 2015 roku firmie Cronix (m.in. wydawcy serwisu Zagraj.pl).
W latach 1998–2016 spółka była wydawcą bezpłatnego dziennika „Metro”, który ukazywał się w większych polskich miastach.
Agora S.A. otrzymała tytuł „Firma Roku” 2000 Forum Ekonomicznego.
We wrześniu 2014 roku spółka ogłosiła zamiar utworzenia nowego kanału telewizyjnego o nazwie TV Zone. 20 października 2014 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała TV Zone koncesję satelitarną, jednak stacja nie rozpoczęła emisji. 4 listopada 2016 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na wniosek nadawcy uchyliła koncesję na nadawanie tego kanału.
Od 2 grudnia 2016 roku do 31 sierpnia 2017 roku spółka była właścicielem stacji telewizyjnej Metro TV. Od 2013 roku do 2017 roku Agora była właścicielem sieci partnerskiej Epic Makers (do 2015 roku funkcjonującej jako Agora Internet Artists – AIA), która współtworzyła i skupiała kanały na YouTube, jednak 1 grudnia 2017 roku podjęto decyzję o jej zamknięciu. 14 czerwca 2018 roku Agora sprzedała swoje udziały w Stopklatce (nadawca stacji telewizyjnej Stopklatka TV) firmie Kino Polska, wycofując się z rynku telewizyjnego.
W październiku 2018 roku spółka zakończyła wydawanie czasopism „Cztery Kąty”, „Ładny Dom”, „Dziecko” i „Niezbędnik Ogrodnika”. W grudniu 2018 roku sprzedano licencję na wydawanie magazynów „Cztery Kąty” i „Ładny Dom” oraz serwisów internetowych Bryla.pl, e-Ogrody.pl i Domosfera.pl firmie Pressland, kierowanej przez Artura Krochmala i Paweła Mijasa. 27 lutego 2019 roku spółka ogłosiła, że pod koniec kwietnia tego samego roku zamknie należącą do niej platformę blogową Blox.pl z powodu malejącej popularności. Po zamknięciu serwisu na stronie blox.pl dostępny jest przegląd artykułów z serwisów należących do grupy Gazeta.pl.
W marcu 2019 roku, w związku ze spadkiem popytu na rynku poligraficznym, Agora zdecydowała o zamknięciu do 30 czerwca drukarni w Tychach i Pile, koncentrując działalność (w tym druk całego nakładu „Gazety Wyborczej”) w drukarni na ul. Daniszewskiej 27 w warszawskiej dzielnicy Białołęka.
Spółka była także wydawcą czasopism Avanti (od 2005 roku) i Logo (od 2004 roku). W kwietniu 2020 roku poinformowano o zakończeniu wydawania obu tych pism, a ostatnim numerem był łączony numer majowo-czerwcowy.
Od listopada 2018 roku do kwietnia 2020 roku spółka Helios S.A., będąca częścią Agory, była właścicielem lokali gastronomicznych Papa Diego oraz Van Dog, jednak 6 kwietnia 2020 roku poinformowano o sprzedaży spółki Foodio Concepts firmie 5m Square.
Od 2008 roku do maja 2020 roku Agora była właścicielem spółki Domiporta, prowadzącej portal z nieruchomościami domiporta.pl, którą 9 czerwca 2020 roku sprzedano firmie Auto Centrum z Krosna.
W latach 2007–2022 spółka była wydawcą portalu muzycznego tuba.pl oraz radia internetowego tuba.fm, które w listopadzie 2022 roku zostały połączone w serwis internetowy Tuba pod adresem URL fm.tuba.pl, będącym platformą muzyczną z podcastami i internetowym radiem.
W latach 2012–2024 Agora była właścicielem spółki HRlink (wcześniej Online Technologies HR), specjalizującej się w optymalizacji i unowocześnianiu procesów e-rekrutacji. Firma pomagała klientom ograniczyć czas i koszty, oferując HRlink.pl – aplikację ATS (ang. applicant-tracking system) do zarządzania rekrutacją, multipostingu ogłoszeń rekrutacyjnych oraz zarządzania bazą kandydatów i komunikacją z aplikującymi. Spółka HRlink została sprzedana na początku stycznia 2024 roku firmie eRecruitment Solutions należącej do grupy kapitałowej Pracuj S.A. (właściciela serwisu Pracuj.pl).
W latach 2011–2024 Agora była właścicielem GoldenLine, jednego z największych internetowych serwisów rekrutacyjnych w Polsce, istniejącego od 2005 roku, jednak w kwietniu 2024 roku spółka GoldenLine została postawiona w stan likwidacji, a w październiku tego samego roku ogłoszono zakończenie działalności tego serwisu z dniem 30 listopada. Po zamknięciu działalności adres URL tego serwisu przekierowuje na główną stronę internetową „Gazety Wyborczej”, funkcjonującą pod nazwą Wyborcza.pl.
Związki zawodowe
Pod koniec 2011 roku w spółce powstał pierwszy związek zawodowy pracowników.
Wytwórnia muzyczna
Od 1998 roku Agora działa również jako wytwórnia muzyczna pod marką Wydawnictwo Agora. W jej katalogu znalazły się nagrania takich artystów jak: Kayah, Maciej Maleńczuk, Wojciech Waglewski, Voo Voo, Ewa Bem, Edyta Górniak, Marek Kościkiewicz, Marek Dyjak, Fisz, Emade, Pustki, Dagadana, Cool Kids of Death, Lech Janerka, Maria Peszek, Muniek Staszczyk, Hey, Kasia Kowalska, Piotr Maślanka oraz Grubson.
Wiele płyt wydanych przez tę wytwórnię ukazało się formalnie jako książki (z nadanym numerem ISBN), ponieważ podatek VAT na płyty w Polsce wynosi 23%, podczas gdy na książki wynosi 5% (a przed 2010 rokiem 0%). W rezultacie albumy takich artystów jak Wojciech Waglewski, Fisz, Emade nie pojawiły się na polskiej liście przebojów – OLiS. Niemniej jednak, Związek Producentów Audio-Video nadał im status złotej lub platynowej płyty w Polsce ze względu na ich sprzedaż.
Przypisy
Linki zewnętrzne
Agora SA