Agnieszka z Asyżu

Agnieszka z Asyżu

Agnieszka z Asyżu, znana również jako Caterina Offreduccio (ur. 1197 w Asyżu, zm. 16 listopada lub 27 sierpnia 1253) to włoska klaryska, dziewica oraz święta Kościoła katolickiego.

Życiorys

Katarzyna Offreduccio była córką Favarone Offreduccio oraz bł. Ortolany, a także młodszą siostrą św. Klary. Imię Agnieszka otrzymała w zakonie.

W wieku 15 lat postanowiła podążyć śladami swojej siostry, św. Klary. Dwa tygodnie po jej wyjeździe z domu rodzinnego, Agnieszka również uciekła, szukając schronienia w klasztorze benedyktynek. Pochodziła z zamożnej rodziny, a jej ojciec miał dla niej inne plany życiowe, co skłoniło go do próby siłowego sprowadzenia jej do domu. Ostatecznie zgodził się na to, aby pozostała w klasztorze. Została siostrą w klasztorze San Damiano, który w 1212 roku założyła św. Klara. Od 1220 roku pełniła funkcję przełożonej klarysek w klasztorze w Monticelli koło Florencji. W późniejszym czasie założyła klasztory klarysek w Mantui, Padwie i Wenecji. Zmarła w asyskim klasztorze św. Damiana, zaledwie trzy miesiące po odejściu św. Klary.

Relikwie świętej Agnieszki z Asyżu znajdują się w asyskiej Bazylice św. Klary.

Kult

Kult Agnieszki został oficjalnie zatwierdzony w 1753 roku przez papieża Benedykta XIV.

Jej liturgiczne wspomnienie w Kościele katolickim jest obchodzone 16 listopada.

W ikonografii św. Agnieszka jest przedstawiana w stroju klaryski, czasami w towarzystwie swojej siostry, św. Klary. Do jej atrybutów mogą należeć krzyż oraz Dzieciątko Jezus, co odnosi się do mistycznych doświadczeń, podczas których otrzymała małego Jezusa do adoracji. Księga podkreśla, że święta promowała zakon klarysek oraz zasady ich życia w ubóstwie. Trzy korony (potrójna korona) symbolizują trzy nagrody w niebie, związane z głoszeniem Ewangelii, dziewictwem i męstwem.

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

Tadeusz Słotwiński OFM, Maksymilian Damian OFM: Święci franciszkańscy na każdy dzień. Wrocław: Franciszkańskie Wydawnictwo św. Antoniego, 2008, s. 486-487. ISBN 978-83-60791-65-3.

Św. Agnieszka z Asyżu (1197-1253). franciszkanie.pl. [dostęp 2019-03-21].

Józef Marecki, Lucyna Rotter: Jak czytać wizerunki świętych leksykon atrybutów i symboli hagiograficznych. Kraków: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych „Universitas”, 2009. ISBN 978-83242-0910-1. (pol.).