Agnieszka Krystyna Wojciechowska van Heukelom (urodzona 30 sierpnia 1964 roku w Łodzi) to polska działaczka społeczna, polityk oraz urzędniczka samorządowa, która pełniła funkcję posłanki w Sejmie X kadencji.
Życiorys
Jest córką Ryszarda Wojciechowskiego, który był działaczem opozycji antykomunistycznej w czasach PRL. W młodości angażowała się w działalność Niezależnego Zrzeszenia Uczniów Szkół Średnich, gdzie zajmowała się dystrybucją pism drugiego obiegu, w tym publikacji wydawanych przez Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W okresie stanu wojennego uczestniczyła w drukowaniu wydawnictw podziemnych oraz udzielaniu wsparcia osobom w ukryciu. W 1989 roku brała udział w organizacji protestów studenckich, które miały na celu m.in. zalegalizowanie Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Była członkinią NZS na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie w latach 1989-1990 prowadziła sekretariat Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność”. Ukończyła pięcioletnie studia z zakresu filologii polskiej na UŁ, jednak nie uzyskała tytułu magistra. Ponadto, była współtwórczynią oraz sekretarzem regionu łódzkiego Towarzystwa Polska-USA.
W 1990 roku pracowała przy kampanii Łódzkiego Porozumienia Obywatelskiego podczas wyborów samorządowych, po których prezydentem Łodzi został przedstawiciel ŁPO, Grzegorz Palka. Pełniła również rolę rzeczniczki prasowej wojewody łódzkiego Waldemara Bohdanowicza. Następnie przez około dziesięć lat mieszkała w Holandii, gdzie pracowała m.in. w firmach ubezpieczeniowych. Po powrocie do Polski została asystentką prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego, odpowiadając za organizację Regionalnego Biura Województwa Łódzkiego w Brukseli oraz pełniąc funkcję koordynatorki polskiej delegacji do Komitetu Regionów.
W 2007 roku kierowała kampanią wyborczą Joanny Kluzik-Rostkowskiej, a do 2011 roku była dyrektorką jej biura poselskiego. W 2010 roku brała udział w kampanii prezydenckiej Jarosława Kaczyńskiego. Była członkinią Prawa i Sprawiedliwości, jednak została usunięta z partii przez przewodniczącego lokalnych struktur PiS, Jarosława Jagiełłę. W tym samym roku współtworzyła partię Polska Jest Najważniejsza, a do 2014 roku koordynowała jej struktury w województwie łódzkim. W wyborach w 2011 roku bez powodzenia kandydowała do Sejmu z pierwszego miejsca w okręgu łódzkim. W 2012 roku objęła stanowisko prezesa stowarzyszenia Europejskie Centrum Inicjatyw Obywatelskich. W 2013 roku związała się z partią Polska Razem, a w 2014 roku bezskutecznie ubiegała się o urząd prezydenta Łodzi jako kandydatka bezpartyjna z ramienia Kongresu Nowej Prawicy (zajmując 5. miejsce spośród 9 kandydatów) oraz nie uzyskała mandatu radnej miejskiej. W 2015 roku kandydowała na posła z ramienia ruchu Kukiz’15. W 2016 roku została pełnomocnikiem łódzkich struktur nowo powstającej partii Wolni i Solidarni. We wrześniu 2018 roku była w grupie osób, którym lider partii, Kornel Morawiecki, cofnął pełnomocnictwa, zarzucając nieprawidłowości przy tworzeniu i rejestracji list wyborczych. W tym samym roku jako bezpartyjna ponownie kandydowała na prezydenta miasta z własnego komitetu wyborczego, zajmując 4. miejsce na 9 pretendentów oraz ubiegając się o mandat radnej Łodzi.
W 2021 roku była pełnomocnikiem komitetu referendalnego oraz jedną z inicjatorek referendum w sprawie odwołania prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, które jednak się nie odbyło z powodu niewystarczającej liczby zebranych podpisów. Angażowała się także w działalność na rzecz ochrony lokatorów, a za określenie zarządcy kamienicy przy ul. Targowej 47 w Łodzi mianem „czyściciela kamienic” została pozwana – sprawa ta została prawomocnie oddalona.
W wyborach parlamentarnych w 2023 roku wystartowała do Sejmu jako kandydatka bezpartyjna z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu łódzkim, uzyskując 10 557 głosów i zostając posłanką X kadencji. Zasiada w Komisji do Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Spraw Zagranicznych. W wyborach samorządowych w 2024 roku była kandydatką PiS na urząd prezydenta Łodzi, zajmując 2. miejsce na 6 pretendentów. W tym samym roku bezskutecznie ubiegała się również w wyborach europejskich, a także wstąpiła do PiS, stając się pełnomocnikiem okręgowym partii.
Kontrowersje
W 2004 roku, będąc wicedyrektorem Biura Partnerstwa i Funduszy Urzędu Miasta Łodzi, miała spoliczkować dyrektora tej jednostki, Jacka Zielińskiego. Jak twierdziła, była to reakcja na mobbing stosowany przez jej przełożonego. Wówczas prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki nałożył na Agnieszkę Wojciechowską van Heukelom karę nagany.
W marcu 2023 roku Sąd Rejonowy Łódź Śródmieście skazał ją na karę 5 000 złotych oraz 7 000 złotych na rzecz Fundacji WOŚP, a także zwrot kosztów procesowych, w sprawie o zniesławienie, jaką wytoczył jej łódzki radny Krzysztof Makowski.
17 stycznia 2024 roku posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego, Agnieszka Kłopotek, podczas wystąpienia w Sejmie, oskarżyła Agnieszkę Wojciechowską van Heukelom o skierowanie do posłanki Koalicji Obywatelskiej, Magdaleny Filiks, słów: „Gdybym miała taką matkę, to bym się zabiła”. Wypowiedź ta została odebrana jako nawiązanie do samobójstwa syna Magdaleny Filiks, który był ofiarą molestowania seksualnego. Po tych oskarżeniach Wojciechowska van Heukelom, mówiąc z sejmowej mównicy, podkreśliła, że zachowanie Magdaleny Filiks było jej zdaniem wulgarne i niestosowne. Incydent wywołał szeroką dyskusję w mediach, a sama posłanka PiS później zaprzeczyła, aby wypowiedziała przypisywane jej słowa.
Wyniki wyborcze
Odznaczenia i wyróżnienia
Krzyż Wolności i Solidarności (2016)
Złoty Krzyż Zasługi (2010)
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2023)
Tytuł „osobowości roku” w kategorii „działalność społeczna i charytatywna” w plebiscycie organizowanym przez „Dziennik Łódzki” oraz „Express Ilustrowany” (2019)
Przypisy