Agnieszka Woch
Agnieszka Woch (urodzona 8 lipca 1979 w Łodzi) to polska językoznawczyni, mająca tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych oraz pełniąca funkcję profesora na Uniwersytecie Łódzkim. Specjalizuje się w romanistyce i italianistyce. Pełni również rolę dyrektora Instytutu Romanistyki UŁ na kadencję 2024-2028.
Życiorys
W 2003 roku zakończyła studia filologiczne na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 2003–2009 realizowała studia doktoranckie zarówno na Uniwersytecie Łódzkim, jak i na Université de Paris V. W 2009 roku obroniła pracę doktorską zatytułowaną Le slogan électoral français, italien et polonais: analyse formelle et pragmatique (Francuski, włoski i polski slogan wyborczy: analiza formalna i pragmatyczna), która powstała w systemie co-tutelle między Uniwersytetem Łódzkim a Sorboną, uzyskując tytuł doktora na obu uczelniach.
W 2020 roku uzyskała habilitację na podstawie pracy noszącej tytuł La persuasion au service des grandes causes. Une étude comparative des campagnes sociétales contre la discrimination raciste, homophobe et sérophobe (Perswazja w służbie reklamy społecznej. Studium porównawcze kampanii społecznych przeciwko dyskryminacji ze względu na rasę, orientację seksualną i seropozytywność).
Obecnie pracuje jako profesor w Instytucie Romanistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.
Jest również zastępczynią redaktora naczelnego romanistycznego czasopisma „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Romanica”.
Agnieszka Woch jest autorką licznych artykułów naukowych oraz monografii dotyczących językoznawstwa romańskiego i porównawczego, a także współautorką skryptów uniwersyteckich poświęconych przekładowi włoskich odmian języków specjalistycznych.